7 фактів про те, як живуть люди в Антарктиді (-80 °)

Антарктиду називають «Білим Марсом» через суворі умови. У 2005 році там побудували французько-італійську наукову станцію «Конкордія», на якій проводить свої дослідження Європейське космічне агентство (ESA). Одночасно на станції в умовах ізоляції, екстремально низьких температур і нестачі світла і кисню живуть і працюють близько 60 осіб, які пройшли багатомісячну підготовку, а термін роботи тут — 9-12 місяців. Сама станція — це 2 циліндричні будівлі: перша з них називається «тихою», так як там знаходяться лабораторії, житлові приміщення і госпіталь, друга — «гучною»: в ній розташовані майстерні, спортзал, склади, їдальня, кінотеатр і кімната відпочинку.

Ми розповімо про станцію «Конкордія» і про те, як там живуть люди.

1. Середня температура в Антарктиці — мінус 50 градусів. Найнижча — мінус 80

Навіть влітку в Антарктиді ніколи не буває вище -30. Тут не можуть існувати багато звичайних бактерій, а щоб просто вийти на вулицю, тут доводиться надягати кілька шарів теплого одягу, спеціальне взуття, об’ємні рукавиці і окуляри — все разом це не легше, ніж костюм астронавта.

«Конкордія» знаходиться на висоті 3 300 м над рівнем моря, тому повітря тут розріджене, а значить, в ньому менше кисню. А ще він ідеально чистий і абсолютно не має запаху. Повернувшись на Велику землю, дослідники описують свій шок від великої кількості і сили запахів, навіть просто коли йдеш по вулиці.

2. 4 місяці на рік люди живуть в темряві

В Антарктиці немає дня і ночі в традиційному розумінні: взимку сонце тут не встає з-за обрію, а влітку не сідає нижче нього. 4 місяці люди проводять в темряві. Через це збивається добовий ритм і іноді буває складно заснути або поїсти — здається, що ти обідаєш в середині ночі. Перша поява сонячних променів — тут справжнє свято: всі кидають свої справи, забираються на дах і спостерігають, як вперше за 4 місяці сходить сонце.

3. Найближчий супермаркет — в 4 000 км

«Конкордія» знаходиться далі від цивілізації, ніж МКС, і дістатися туди непросто: великогабаритні вантажі привозять санним караваном (доставка займає 10-12 днів), а невеликі вантажі і продукти доставляються невеликими літаками, створеними спеціально для екстремальних температур.

Незважаючи на те, що найближчий супермаркет знаходиться в 4 000 км від «Конкордії», це не означає, що дослідники сидять на хлібі і воді: тут їдять м’ясо, рибу, молочні продукти, свіжі фрукти і овочі, а члени багатонаціональної команди готують свої традиційні страви — жаб’ячі лапки або борщ. Багато продуктів зберігають замороженими, а яйця, наприклад, — натертими парафіном.

Олексій Єкайкін, гляціолог (вчений, який вивчає властивості льоду) з Росії, ділиться своїми враженнями від перебування на станції: «Про рівень постачання говорить такий факт: буквально сьогодні по внутрішній електронній розсилці всім жителям станції надійшов лист про те, що на «Конкордії» закінчився запас свіжого молока і до прибуття нової партії доведеться, на жаль, обходитися порошковим. У центрі Антарктиди скінчилося свіже молоко, ось біда-то!»

4. Взимку станція повністю відрізана від світу

Взимку вибратися з «Конкордії» неможливо: ніякого зв’язку з Великою землею немає і, якщо трапиться щось непередбачене, розраховувати доведеться тільки на себе. Тому тут є добре обладнаний госпіталь, а значна частина станції відведена під склади з їжею. Продукти зберігаються також в запасниках біля станції.

Зазвичай зимувати залишаються близько 15 осіб, тому у багатьох тут 2 спеціальності — наприклад, сантехнік може асистувати в операційній, а шеф-кухар одночасно і пожежний.

5. На «Конкордії» вивчають, як суворі умови впливають на людей. Це потрібно для майбутніх польотів в космос

Відчуття повної ізоляції призводить до стресу і різних психологічних складнощів — від неуважності до депресії, але і вони є предметом вивчення: вчені вважають, що ці знання також допоможуть підготувати людей до довгих космічних перельотів, удосконалити літальні апарати і продумати, якими будуть перші станції на Місяці і Марсі. Всі члени команди ведуть відеощоденники і постійно носять спеціальні годинники, які фіксують час сну і неспання і відстежують, хто, скільки і де проводить час, з ким спілкується. Потім інформацію аналізують, щоб відстежити зміни в поведінці людей.

Крім цього, на станції паралельно ведуться близько 20 наукових проектів: тут працюють сейсмологи, астрономи, метеорологи, кліматологи, фізики та гляціологи.

6. На станції вміють не тільки працювати, а й розважатися

Співробітники станції люблять цікаве дозвілля: дослідники проводять екскурсії по своїх лабораторіях і розповідають іншим про свою роботу, грають в баскетбол на снігу, люблять дискотеки і костюмовані вечірки. Іноді команда по відеозв’язку відповідає на запитання школярів і студентів, а на Різдво запросто може подзвонити по скайпу президент Італії.

Багато хто прагне спілкуватися з іноземними колегами, щоб підтягнути мову, адже тут по-справжньому багатонаціональна команда: шведи, французи, італійці, англійці та росіяни.

7. На «Конкордії» заборонено пісяти в душі

Воду на «Конкордії» роблять зі снігу. Для того щоб його розтопити, потрібно багато палива, тому воду економлять: після використання в умивальниках і душах вода проходить очистку і подається туди знову. З цієї причини своє мило і гель для душу використовувати не можна: тут всім видається спеціальний засіб 3 в 1, сумісний з системою очищення. Також в душі не можна пісяти, так як система не справляється з переробкою таких продуктів життєдіяльності. Якщо контролери виявляють у воді підвищений вміст аміаку, на загальних зборах обов’язково повідомляють про це і просять так більше не робити.

А ви б зважилися поїхати в Антарктику?

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ

ЧИТАЙТЕ:  А ви знаєте, навіщо ІКЕА роблять спеціальну виїмку на дні чашки? Невже брак стільки років? Але ж ні! Так потрібно!