«Гастрономічний фінал»: написано 100 років тому, а ніби вчора

Просто приголомшливо! Ця коротенька розповідь О. Купріна була написана в 1908 році. Прочитайте і ви теж здивуєтеся!

— Пам’ятаю, років п’ять тому мені довелося з письменниками Буніним і Федоровим приїхати на один день до Іматра. Назад ми поверталися пізно вночі. Близько одинадцятої години потяг зупинився на станції Антреа, і ми вийшли перекусити.

Довгий стіл був заставлений гарячими стравами і холодними закусками. Тут був свіжий лосось, смажена форель, холодний ростбіф, якась дичина, маленькі, дуже смачні биточки тощо. Все це було надзвичайно чисто, апетитно і нарядно. І тут же по краях столу височіли гірками маленькі тарілки, лежали купами ножі і виделки і стояли кошики з хлібом.

Кожен підходив, вибирав, що йому подобалося, закушував, скільки йому хотілося, потім підходив до буфету і з власної доброї волі платив за вечерю рівно одну марку (тридцять сім копійок). Ніякого нагляду, ніякої недовіри. 
Наші серця, які так глибоко звикли до паспорту, дільниці, примусового піклування старшого двірника, на превеликі шахрайства і підозрілості, були абсолютно пригнічені цією широкою взаємною вірою.

Але коли ми повернулися в вагон, то нас чекала чарівна картина в істинно нашому силі. Справа в тому, що з нами їхали два підрядника по кам’яних роботах.

Всім відомий цей тип: широка, лискуча, вилицювата червона морда, руде волосся, кучеряве з-під картуза, ріденька борідка, шахраюватий погляд, гарячий патріотизм і презирство до всього не їхнього — словом, добре знайоме обличчя. Треба було послухати, як вони знущалися над бідними фінами.

— Ось дурні так дурні. Адже такі бовдури, чорт їх знає! Та я, якщо підрахувати, на гривень з’їв у них, у негідників … Ех, сволота! Мало їх б’ють, сучих синів! Одне слово — чухонці. 
А інший підхопив, давлячись від сміху:

— А я … навмисне склянку цокнув, а потім взяв в рибину і плюнув.

— Так їм і треба, сволота! Розпустили анафем! Їх треба он як тримати!

А. Купрін, 1908 р

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ

ЧИТАЙТЕ:  14 фантастично цікавих книг, які ви прочитаєте на одному диханні