Інструкція Катерини II по вихованню онуків

Ніяких перин — тільки загартовування. Їжею не напихати, за столом годувати рівно стільки, скільки вимагає організм, а в якості «перекусу» між прийомами їжі — давати тільки чорний хліб. Зате ігор — хоч греблю гати. Принципи виховання Катерини II були воістину революційні, а читати їх цікаво і в наші дні.

У 1784 р Катерина II склала детальну інструкцію по вихованню своїх онуків для князя Миколи Івановича Салтикова — офіційного вихователя Олександра і Костянтина.

Її власний син, майбутній імператор Павло I виховувався по-старому — його кутали в хутра і перегодовували, а мати і бабуся, які потурали всім його примхам, за словами імператриці, «заподіяли йому незрівнянно більше фізичного і морального зла, ніж добра …»

Сама Катерина не могла втручатися у виховання маленького сина, їй залишалося тільки спостерігати і терпіти. Коли ж, після палацового перевороту 1862 року вона стала повноправною імператрицею, характер Павла був уже безнадійно зіпсований.

«У сина мого погане здоров’я і погана душа, то наслідки поганого виховання. З онуками моїми буде інакше!»- казала Катерина.

У талановитому педагогічному трактаті «Повчання про виховання …» викладено принципи виховання здорової особистості — строгість, помірність, розумні обмеження в поєднанні з природністю і свободою.

Судячи з цього документу, обстановка, яка оточувала Олександра і його брата, більш була схожа на побут освічених європейських сімей, ніж на побут Росії. З деякими рекомендаціями імператриці сучасні психологи б посперечалися ( «… коли впадуть або вдаряться до чогось, трохи поважати, і сльози забороняти»), але більша частина інструкції виглядає і сьогодні сучасно і більш ніж розумно.

Цікаво, що імператриця не обмежилася складанням інструкції — вона також відібрала 126 російських прислів’їв і написала дві повчальні казки.

Ось кілька цікавих витягів з «Повчання» Катерини:

***

Не забороняти їм грати, скільки хочуть.

***

Давши дітям в грі досконалу свободу, швидше можна дізнатися їх вдачі і схильності.

***

Дітей не можна дорікати або догани їм виписувати заради їх дитячої забави та гри, або дитячих малих несправностей, і за все те, що саме час і розум виправлять.

Дитячі гри не суть гри, але старанна вправа дітей.

***

Вихователям з терпінням слухати належить дитячі мови і розмови дітей, розмовляючи з вихованцями дружелюбно і розмірковуючи з ними, про що справа йде, щоб діти занадилися до міркування.

***

Брехня і обман забороняти належить як дітям самим, так і оточуючим їх, навіть в жартах не вживати але відвертати їх від брехні.

***

Віддалити від очей і вух їх високість усі порочні приклади. Щоб ніхто при дітях не говорив грубих, непристойних і лайливих слів, і не сердився.

Догани виписувати дітям наодинці і завжди з поважним виглядом і голосом; а хвалити, коли вони гідні, при свідках.

***

Якщо дітям відмовили в чомусь, то щоб криком і плачем не могли випросити.

***

До вчення не примушувати дітей і за вчення не сварити. Будуть вчитися добре з охотою, тоді похвалити.

***

Слід заохочувати в дітях цікавість, і для того питання дітей вислуховувати треба терпляче, на питання їх відповідати з точністю.

Не стільки вчити дітей, скільки їм потрібно дати полювання, бажання і любов до знання, щоб самі хотіли помножити своє знання.

***

Мов не інакше вчити, як розмовляючи з ними на тих мовах.

***

Забороняється примушувати дітей вчити багато напам’ять. Це пам’яті не підкріплює.

***

Страхом навчити не можна; бо в душу, страхом зайняту, не більше вкласти можна вчення, як на тремтячому папері написати.

***

Буде бажано дітей відвадити від гри, то на то вірний спосіб є — примушувати їх кілька годин підряд щодня грати тою іграшкою.

З: «Катерина II,« Повчання про виховання великих князів Олександра і Костянтина », 13 березня 1784 року. Збори російського імператорського історичного товариства, т. 10, стор. 310-330

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ

ЧИТАЙТЕ:  Що робити батькам з підлітками, які нічого не хочуть. Шикарна стаття психолога - до прочитання обов'язкова