Міфи про виховання дітей: корисні поради від спеціалістів

Як відомо, більшість людей вважають себе компетентними в двох сферах – це здоров’я і виховання дітей.
Однак що стосується останнього, то, як з’ясувалося, ми часто опиняємося у владі помилок. Які ж найпоширеніші міфи на “дитячу” тему?

Простіше змусити дитину з’їсти їжу, ніж довго пояснювати про її користь.

Виявляється, робити цього не слід: ви можете досягти абсолютно протилежного ефекту! До такого висновку прийшли зовсім недавно дослідники з Північно-Західного університету в штаті Іллінойс (США).

Вчені набирали дві групи дітей у віці від трьох до п’яти років. Усім дітлахам розповідали історію про дівчину, яка їла крекери або моркву. Але при цьому в деталях історія розрізнялася: так, першій групі говорили, що зазначені продукти принесли героїні конкретну користь – зробили її сильнішою або допомогли навчитися рахувати. Другій групі про користь крекерів або моркви не повідомляли.

Потім малюкам пропонували скуштувати тих продуктів, про які йшлося у казці. У підсумку ті, хто не знав про їх переваги, з’їли більше, ніж ті, кому їх “рекламували”.

Як пояснити цей парадокс?

З раннього дитинства нас привчають до того, що ліки часто бувають гіркими і неприємними на смак. Тому, почувши про користь того чи іншого продукту, дитина підсвідомо очікує, що їжа виявиться несмачною. І вона дійсно здається їй не такою вже смачною – принаймні не настільки, щоб з’їсти її у великій кількості …

Тому краще давати дітям їжу без будь-яких коментарів або ж розповідати їм тільки про те, яка вона смачна, але ніяк не про її користь для здоров’я або розуму, радять експерти.

Для розвитку дітей треба постійно з ними займатися.

ЧИТАЙТЕ:  Кого ми втратили? 6 великих людей, які пішли з життя в 2018

Вже з двох-трьох років малюків водять на різні гуртки і в “групи розвитку”, підсовують їм розмальовки та розвиваючі ігри … Однак британський дослідник Девід Уайтбред вважає, що інтелект краще розвивається у тих дітей, які часто залишаються на самоті. Це сприяє формуванню нових корисних умінь і навичок.
Дітям з ранніх років необхідно самостійно досліджувати навколишній світ. Якщо ж їх постійно контролюють, то важко буває сформувати власну думку про світ. В результаті дитина росте безініціативною, мислить стандартно і не завжди знаходить вихід у складній ситуації без підказки старших. Корисно хоча б на пару годин в день давати дитині побути наодинці з собою, радить Уайтбред.

“Цивілізоване” розлучення менше травмує дитячу психіку.

Вважається, що якщо в процесі розлучення і після нього подружжя намагаються хоча б зовні зберігати дружні відносини, то їх розлучення менш болісне для дітей. Те, що це не так і розлучення батьків у будь-якому випадку травмує дитину, нещодавно довела команда фахівців з університету Індіани на чолі з доктором Джонатаном Бекмайером.

Дослідження охоплювало 270 жителів одного з американських штатів, які розлучилися або розлучилися в період з 1998 по 2004 роки і взяли участь у програмі “спільне виховання дітей після розлучення”. Під час опитування 31% доброволець охарактеризував свої відносини з колишнім чоловіком або дружиною як “кооперативні та цивілізовані”, 45% назвали їх “помірно дружніми”, які включають рідкісні конфліктні ситуації, і, нарешті, 24% заявили, що їх взаємодія один з одним після розриву була “рідкісна, але конфліктна”.

Потім учені попросили учасників дослідження розповісти, як розлучення впливало на дітей, вік яких на той момент складав в середньому вісім років. З’ясувалося, що діти, чиї батьки розлучилися, згодом частіше за інших мали складності з поведінкою і успішністю, страждали від підвищеної тривожності, депресій та наркотичної залежності. Причому це ніяк не залежало від того, як складалися відносини батьків в період розлучення і після нього. Тобто виявилося, що прагнення зберігати хороші стосунки з екс-супутником життя не робить ніякого впливу на те, як почуваються діти. Вплив робить лише сам факт того, що батьки розлучилися.

Якщо дитину привчають вживати спиртне під контролем дорослих, в подальшому житті вона буде застрахована від алкоголізму.

ЧИТАЙТЕ:  15 причин, чому народжувати в 40 - це відмінна ідея

На жаль, фахівці з Національного дослідницького центру з питань наркоманії та алкоголізму в Австралії з’ясували, що така практика призводить до зворотних результатів. До 16 років підлітки, чиї батьки дозволяли їм у більш ранньому віці пити спиртні напої в невеликих кількостях, втричі частіше починали відчувати залежність від алкоголю, на відміну від своїх однолітків, яким вживати спиртне взагалі не дозволялося.

Якщо юнак чи дівчина не розсмакували смак спиртного ще в дитинстві, при потуранні батьків, то шанси на те, що їм захочеться непомірно пити в 16-18 років, значно знижуються, довели вчені. Нерідко доводиться спостерігати, як дорослі наливають дитині молодшого шкільного віку по “чуть-чуть” на денце бокала, щоб він міг цокнутись з сусідами під час застілля … З роками дози ростуть, і в 13-14 років “чуть-чуть” перетворюється в цілу чарку . І ось уже, помітивши на столі залишену дорослими почату пляшку, підліток наливає собі звідти сам …
“Вживання підлітками алкоголю загрожує травмами, захворюваннями, що передаються статевим шляхом, розвитком залежності від алкоголю і, як наслідок, змінами функцій головного мозку, – лякає Маттік. – Тому ми радимо підліткам уникати алкоголю якомога довше”.

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ