Мурашки по шкірі, коли згадую цей день

Я входжу в ординаторську, сідаю в крісло, витягую ноги, прикриваю очі.

— Перший рік?

— Що? — я здригаюся, підводжусь. В ординаторській була напівтемрява, я не помітив, що тут є хтось ще.

— Перший рік працюєте? — огрядний чоловік розташовується на дивані в дальньому кутку кімнати. — Просто я бачу, зайшов молодий лікар, втомлений і занадто схвильований одночасно.

— Вибачте, але стороннім тут знаходиться не можна.

— Прошу вибачення. Але я не зовсім сторонній. Я працював тут майже 30 років. Хірургом. Дитячим. Два роки на пенсії. Зайшов провідати колегу, Павла Олександровича. Ви його повинні знати, він тут головний лікар.

Чоловік підходить до мене.

— Василь Ігорович.

— Сергій … Сергій Володимирович, — обмінюємося рукостисканням. Пальці у нього тонкі, але рука тверда.

— Я вже йшов на вихід, але проходячи повз «рідну» ординаторську не втримався і заглянув. Цьому дивану років 10 точно! Скільки ночей на ньому провів на чергуваннях. Тільки присів, а тут ви. Дихаєте важкувато, на крісло прямо звалилися. Ну, думаю, — новачок!

— Я третій тиждень тут, після ординатури. Дитяча лікарня швидкої допомоги — найбільш відчайдушний вибір. Знаєте, всі ці травми у дітей … здається ніколи не звикну. Хоча колеги, запевняють, що вже через пару місяців не буду реагувати на крики і плач, «обросту лускою». Але якщо не вийде, попрошусь у «дорослу» клініку.

Василь Ігорович злегка посміхається, дивиться в очі.

— Я сподіваюся, що не обросте і залишитеся тут. Жодного разу в своєму житті я не пошкодував, що став саме дитячим хірургом. Наша професія дозволяє пізнати людину як ніяка інша. Можу з упевненістю сказати, що все справжнісіньке зустрічається саме в дітях. Страх, біль, відчай, сміливість, мужність і любов.

Василь Ігорович мовчить кілька секунд, хмуриться, розповідає:

Років 15 тому, вночі забігає сюди в ординаторську сестра з приймального покою.

— Автодорожка! Пацієнт важкий у другій операційній!

Прибіг, бригада вже зібралася, на столі дівчинка років шести. Поки одягався і стерилізувався, дізнався подробиці. У машині була сім’я з чотирьох людей. Батько, мати і двоє дітей: близнюки хлопчик і дівчинка.

Більше за всіх постраждала дівчинка: удар прийшовся в ділянку правих задніх дверцят, там де знаходилася дитина. Мати, батько і її брат майже не постраждали — подряпини та гематоми. Їм допомогу надали на місці.

У дівчинки переломи, тупі травми, рвані рани і велика втрата крові.

Через пару хвилин приходить аналіз крові, і разом з ним звістка, що саме третьої позитивної у нас зараз немає. Питання критичне — дівчинка «важка», рахунок на хвилини. Терміново зробили аналіз крові батьків. У батька — друга, у матері — четверта. Згадали про брата-близнюка, у нього, звичайно, третя.

Вони сиділи на лавці в приймальному покої. Мати — вся в сльозах, батько блідий, хлопчик — з відчаєм в очах. Його одяг був весь забруднений кров’ю сестри. Я підійшов до нього, присів так, щоб наші очі були на одному рівні.

— Твоя сестричка сильно постраждала, — сказав я.

— Так, я знаю, — хлопчик схлипував і потирав очі кулачком. — Коли ми врізалися, вона сильно вдарилася. Я тримав її на колінах, вона плакала, потім перестала і заснула.

— Ти хочеш її врятувати? Тоді ми повинні взяти у тебе кров для неї.

Він перестав плакати, подивився навколо, розмірковуючи, важко задихав і кивнув. Я покликав жестом медсестру.

— Це тьотя Свєта. Вона відведе тебе в процедурний кабінет і візьме кров. Тьотя Свєта дуже добре вміє це робити, буде зовсім не боляче.

— Добре. — хлопчик глибоко зітхнув і потягнувся до матері. — Я люблю тебе мам! Ти найкраща! — Потім, до батька — І тебе тато, люблю. Дякую за велосипед.

Світлана відвела його в процедурну, а я побіг в другу операційну.

Після операції, коли дівчинку вже перевели в реанімацію, повертався в ординаторську. Помітив, що наш маленький герой лежить на кушетці в процедурній під ковдрою. Світлана залишила його відпочити після забору крові. Я підійшов до нього.

— Де Катя? — запитав хлопчик.

— Вона спить. З нею все буде добре. Ти врятував її.

— А коли я помру?

— Ну … дуже не скоро, коли будеш зовсім старенький.

Василь Ігорович вимовляє останню фразу з тремтінням в голосі. Мовчить хвилину.

— Бачу, Сергій Володимирович, ви не дуже зрозуміли, що особливого тоді сталося. Я теж усвідомив не відразу. Кілька годин мучили сумніви, і потім осінило.

Багато років минуло, а у мене до цих пір мурашки кожен раз, як я згадую цей день. Хлопчик думав, що помре після того як у нього «візьмуть кров». Тому він прощався з батьками. Скажете, дитяча наївність? Ну і що? Він на все сто був упевнений в тому, що загине. Він реально жертвував життям заради сестри.

Розумієте, який подвиг він здійснив? Справжнісінький. І ніхто не помітив. Залишайтеся тут працювати, Сергій Володимирович. Часом буде важко, але ви ніколи не пошкодуєте.

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ

ЧИТАЙТЕ:  Яна Соломко про відпочинок в Карпатах: на ці гроші можна місяць прожити в Маямі