Психологія дітей-підлітків: як батькам пережити складний вік дитини

Складний вік — це проміжок від 12 до 16 років, і саме цей період в житті дитини не без причин вважається кризовим, перехідним, вибухонебезпечним. Саме в цей час відбувається дорослішання, змінюється як зовнішність вчорашньої дитини, так і її внутрішній світ. Перехідний вік дитини – це особливий період не тільки для неї, а й для кожного члена сім’ї. Як правильно поводитися, щоб бути почутим і не зіпсувати взаємини з підлітком? Ми підібрали для вас цінні поради!    

Зміни – це норма. Батькам важливо розуміти, що перехідний період – це нормальне явище. У кожної людини він проявляється по-різному, але з ним стикаються всі. Зміни є наслідком статевого дозрівання, яке впливає на всі процеси в організмі. Вік початку такого періоду залежить від індивідуальних особливостей організму, найчастіше це 11 – 16 років. Дитина, яка вступила у перехідний вік, прагне швидше стати дорослою, позбутися контролю батьків і школи. Вона шукає себе, часом роблячи при цьому помилки і необдумані вчинки. Підліток переживає в цей період справжню життєву драму. Його фізичний розвиток і статеве дозрівання, що відбуваються на цьому етапі, здаються йому доказом дорослості. А безглузді помилки і неправильні рішення нагадують йому, що він ще дитина, яка не має достатньо досвіду, знань і мудрості. Якщо дорослі не підтримують, а, навпаки, картають підлітка за його поведінку, він закривається від них, йде у свій світ, все частіше прагне до згуртування з іншими підлітками. Часом під впливом підліткових компаній змінюються і його цінності, і погляди на життя, що нерідко призводить до нехороших наслідків.

Безумовна турбота і любов. Настрій дитини може змінюватися щомиті, будь-яке ваше висловлювання буде сприйматися вороже, а поведінка може змінюватися до невпізнання. У такому режимі варто пам’ятати, що саме зараз ваша підтримка повинна проявлятися найбільше. Намагайтеся шукати компроміси, не варто доводити свою правоту криками і ультиматумами. Показуйте, що вам цікаве життя підлітка, проявляйте увагу до проблем. Навіть якщо у відповідь на пропозицію про допомогу ви почуєте демонстративне «ні!», насправді ваші поради будуть почуті та оцінені.

ЧИТАЙТЕ:  Жінка з насолодою топтала собаку ногами. Вона не знала, що в ліфті встановлена ​​прихована камера ...

Дитина – це особистість. Діти для вас назавжди залишаться дітьми, але варто розуміти, що з малюка формується доросла людина. У підлітковому віці встановлюється багато цінностей, коригується світогляд і погляди на майбутнє. Життєва позиція дитини стає активнішою, вона вважає, що тепер сама може приймати рішення і знає, як краще. До цього варто поставитися з розумінням, адже частково вона має рацію. Звичайно, досвіду і знань у дитини мало, але з її думкою необхідно рахуватися. Зверніть увагу на її інтереси і хобі, захоплення і симпатії, намагайтеся бути їх частиною (навіть після конфліктів та суперечок) і пояснити, що можете допомогти своїм досвідом. Запропонуйте підлітку відправитися на додаткові заняття або секції, які йому подобаються, подивіться разом цікаві фільми – це точно буде оцінено позитивно.

Спілкуйтеся на рівних. Дитина стає дорослою і вимагає відповідного ставлення. Не сюсюкайтеся, розмовляйте з нею на рівних. Якщо ви підтвердите це своїми діями, в очах дитини ви станете справжнім авторитетом. Розділіть частину обов’язків, наприклад, нехай чадо сплачує квитанції за телефон або допомагає з покупками.

Показуйте приклад на собі. Якщо ви не читаєте, але змушуєте це робити дитину – до вашої думки точно не ставитимуться з повагою. Не забувайте, що в цьому віці дитина більше оцінює не тільки себе (тіло, зовнішність і особливості), але і вас.

Треба довіряти своїй дитині, частіше говорити з нею і тепер уже на рівних. Треба постаратися стати для підлітка старшим другом і, очікуючи щирості від нього, самим бути щирим з ним. Адже підлітки дуже гостро відчувають фальш. І якщо в основі стосунків з підлітком будуть любов і довіра, тоді перехідний вік залишить про себе тільки позитивні спогади.  Пам’ятайте, що якщо ви зміцните зв’язок з дитиною у перехідному віці, ви залишитеся друзями на все життя. Не вимагайте неможливого, шукайте компроміси і спільні інтереси, проводьте час разом і діліться переживаннями (говоріть дитині про свої почуття), і стосунки між вами стануть поважними і довірчими.

ЧИТАЙТЕ:  Ця 80-річна бабуся перевершила навіть візажистів - за тиждень її відео набрало мільйон переглядів

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ