Цукати з гарбуза: неймовірно смачне і корисне частування для всієї родини

Якщо ви любите солодощі, то цей рецепт для вас – цукати з гарбуза, які можна вживати навіть дітям. Малюки не дуже люблять гарбуз, тому оминають його всіма шляхами, правда, не встоять перед такими солодощами. 

Це дуже смачні солодощі, які можна вживати як самостійно, так і подавати до чаю, використовувати в десертах та випічці. Сироп, який ви отримаєте під час приготування – чудовий варіант для просочування бісквітів. 

  • Час приготування: 2 доби
  • Порцій: приблизно 150 г цукатів і 100 мл сиропу

Інгредієнти для приготування цукатів з гарбуза

  • 400 г сирого гарбуза;
  • 200 г цукру (1 склянка);
  • Половина лимона;
  • 1 яблуко;
  • Паличка кориці;
  • 1/3 – 1/2 склянки води;
  • 1,5-2 столових ложки цукрової пудри.

Приготування цукатів з гарбуза

Спершу потрібно очистити гарбуз, а потім нарізати його кубиками з ребром 2 см. Краще не нарізати надто дрібно, бо тоді цукати будуть надто сухими. Для приготування цих цукатів краще використовувати м’якоть з довгого кінця гарбуза, а круглу частину використовувати для інших рецептів.

Далі слід ретельно промити щіточкою та водою шкірку лимона та нарізати тонкими скибками. Щоб цедра не була гіркою, можете попередньо занурити цілий лимон на 5 хвилин в окріп. 

Промити яблука, очистити від шкірки, її також будемо використовувати. За допомогою шкіри цукати не розваряться, а ще отримають надзвичайно корисний мікроелемент – пектин. 

Скидуємо гарбуз, лимон та шкірку від яблук в емальовану каструлю. 

Гарбуз потрібно засипати цукром й залишити в холодильнику на ніч. За цей період продукти пустять сік, з якого утвориться сироп. Потім додаємо ще води, в такій кількості, щоб вона покрила продукти. Ставимо каструлю на середній вогонь й доводимо до кипіння.

Після закипання варити суміш ще 5 хвилин. Потім потрібно охолодити продукти. Якщо гарбуз не остигне і ви знову помістите його на вогонь, то він розвариться. Тому важливо залишити цукати охолоджуватися повністю. На це потрібно близько 4 години.

Після цього часу знову доводимо до кипіння й варимо 5 хвилин. Знімаємо з вогню, залишаємо остигати. Повторюємо в цілому 3-4 рази. Поступово сироп стає все густішим, а гарбузові кубики – прозорішими.

Пошепки

Ви можете законсервувати продукт, щоб отримати гарбузове варення, якщо готувати далі, то ви отримаєте “цукерки”. 

Отже, коли ви чотири рази проварили цукати, сироп має стати густим. Краще після четвертого разу не чекати остигання, а одразу злити рідину. Діставши шумівкою порцію цукатів, чекаємо, поки стече сироп, а потім перекладаємо їх на тарілку.

Потім просушувати цукати декілька годин, поки не стече весь сироп. Перекладаємо цукати на пергамент, щоб висушити залишок вологи. 

Далі просушуємо або в духовці з конвекцією, або при кімнатній температурі. Якщо ви обираєте перший варіант, то маєте знати, що для різних духовок температура і час розрізняються: від 50 ° С з закритими дверцятами до 90-100 ° С з відкритими; від 2-3-х до 4-х годин.

В другому варіанти потрібно просто залишити цукати на ніч на пергаменті.Ви отримаєте чудові солодощі з гарбуза.

Потім цукати краще присипати цукровою пудрою, щоб вони не злиплися.

Смачного!

Що Ви готуєте з гарбуза?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

U2
Adblock
detector