Урок фізкультури, який перевернув життя однієї дівчинки

У Люди не було батька, її виховувала мати одна. Все що у них було — це маленька однокімнатна «хрущовка». На стінах були старі шпалери, на вікнах штори, які купувала ще бабуся.

Одяг дівчинки був зшитий руками матері. Дівчинка відвідувала заняття гри на флейті. Люда відвідувала звичайну школу, розташовану в віддаленій частині міста.

У школі навчалися діти з різних соціальних верств. Одяг дівчинки відрізнялася від того, який носили діти, тому діти над нею завжди знущалися. Їм потрібна була жертва і діти вибрали на цю роль Люду. Над нею сміявся весь клас, ніхто з нею не дружив, всі її обзивали.

Її не брали в походи і на екскурсії. Не запрошували на дні народження. Над нею сміялися без жодного приводу. Кожен вихід Люди до дошки супроводжувався сміхом і підлим шепітом. Їй на спину чіпляли папірці з образливими словами.

У портфель засовували сміття. Коли на класних святах Вовка фальшиво співав, йому плескали і кричали «Браво!». Коли одного разу Люда зважилася зіграти на флейті, і зіграла дуже добре, тому що довго готувалася, її висміяли.

На відмінниць ніхто не подумав …

У 7 класі мама купила Люді куртку за 40 гривень. Гарну куртку, японську. Як мамі це вдалося — невідомо, і справа не тільки в грошах: на початку вісімдесятих куртку треба було дістати. Люда побоялася залишати дорогу річ в шкільній роздягальні і носила її з собою.

На уроці фізкультури куртка залишилася в роздягальні для дівчаток. А ще там же затрималися дівчатка — три відмінниці, лідерки. Залишилися спеціально, набрехавши вчителю про хворі животи.

Відмінниці взяли Людину куртку і повісили її в жіночий туалет на другому поверсі. Люда, виявивши пропажу, тихо заплакала. Класний керівник оголосила пошуки. Звичайно, на відмінниць ніхто не подумав (на це і був розрахунок класу, коли на зміну розроблялася операція «Куртка»). Ті, хто був у курсі операції, мовчали як риби.

Куртка пропала назавжди. На наступний день Люда знову прийшла в школу в пальто з надв’язаними рукавами. І, як завжди, не пішла з класом в кіно. А клас в кіно пішов. На чолі з відмінницями.

В той день клас подивився «Опудало»

Того ж вечора до Люди додому прийшли батьки відмінниць. Вони принесли Люді нову куртку. Трохи не таку, як зникла: та була синьою, а ця — червоною, з манжетами та коміром з красивого білого хутра. Її дістала по блату мама однієї з відмінниць своєї ж дочки.

Люда відмовлялася брати куртку і говорила, що вона ні за що її не одягне і, тим більше, не прийде в ній в школу. Тоді в квартиру зайшла одна з відмінниць. Та сама, мама якої  дістала червону куртку. І попросила у Люди вибачення. І пообіцяла, що більше її ніхто не образить. І сказала, що завтра зайде за нею, і в школу вони підуть разом.

Ні, дівчинку-відмінницю ніхто не викрив у крадіжці куртки. Тобто викрив. Режисер Ролан Биков.

В той день клас в кінотеатрі подивився «Опудало». Після фільму семикласники плакали майже всі, навіть деякі хлопці. Вони довго не розходилися і говорили про те, що все це — про них. А потім прийшли додому і розповіли батькам про куртку в туалеті.

А що дивляться наші діти?

Тим дітям початку 80-х пощастило, у них був Ролан Биков і Крістіна Орбакайте в ролі Олени Бесольцевої. А ще Олена Циплакова в «Шкільному вальсі», молодий Харатьян в «розіграші», герої фільмів Дінари Асанової. А раніше, коли ці діти були молодші, у них були Буратіно і Червона Шапочка Леоніда Нечаєва. У них був Електронік. У них було Дитяче Кіно. Наше, рідне, зрозуміле.

Чарівний світ, якому довіряли, який любили. Який дарував диво Червоних вітрил, романтику Капітана Гранта, героїзм юних антифашистів. У цьому світі діти розгадували Таємницю залізних дверей, літали в космос, боролися з піратами, закохувалися, подорожували.

Цей світ вчив їх любити добро і правду, відрізняти погане від хорошого, розбиратися в людях, визнавати свої помилки, допомагати слабким. Цей світ подарував їм героїв, справжніх, тих, на кого хотілося бути схожими. Щоб стати частиною цього світу, треба було взяти у мами 10 копійок і прийти в кінотеатр.

Відкрийте афішу кінотеатрів в будь-якому місті на найближчі вихідні. Спробуйте знайти хоч один на всю країну повнометражний художній фільм для дітей вітчизняного виробництва. Може бути, з останнього — «Привид», та й все. Якщо знайдете — напишіть, будь ласка, мені.

Чому? Чому, на якій підставі в країні знищено дитяче кіно? Знищено геть, як явище. Навіть той мізер, який точково знімається неймовірними зусиллями ентузіастів, не потрапляє в прокат. Не треба говорити мені про гроші. Я не повірю, що в країні немає грошей на дитяче кіно. На безглузді і нещадні нові ЄДІ — є.

На зарплати депутатів — є. На гучні масові гуляння в День міста — є. На кіно немає? Хоча б на одну стрічку в рік? Ну, тоді гріш нам ціна як державі. Порядні люди не економлять на дітях …

Це якийсь страшний системний збій, наслідки якого оцінити ще належить. Я хочу знати прізвища людей, від яких залежить рішення про відродження дитячого кіно в моїй країні. У країні, в якій дорослішають мої діти, і доведеться жити мої онукам.

Я хочу запитати у цих людей, чому наших дітей і онуків позбавили чарівного світу, який, як ніхто інший, вміє навчити головному. Я хочу запитати у них, скільки в гривнях коштує наявність цього світу.

А ще я хочу запитати у них, яке кіно і де вони показують своїм дітям і онукам. І чому це кіно вчить …

Дівчинці Люді з того сьомого класу зараз 45 років. Вона назвала дочку Оленою, в честь героїні Христини Орбакайте. Люда вчить дітей літературі. І кожному своєму класу вона показує «Опудало» Ролана Бикова. Шкода, що в класі, через мультимедійний проектор. Чари трохи не ті …

P. S. Якщо вам сподобався запис — діліться ним з друзями!

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ

ЧИТАЙТЕ:  Ось як насправді виглядає розлучення: вся правда в 7 картинках!