Як загар впливає на молочні залози, очі, гормональний фон і інші аспекти жіночого здоров’я

Ми весь рік чекаємо літа, щоб вбратися в красиві купальники та поїхати на пляж. Однак і в цій бочці меду є своя ложка дьогтю. З сонячними променями потрібно вести себе вкрай обережно, щоб отримати від них тільки користь.

1. Молочні залози

Захисним щитом шкіри від ультрафіолету є меланін — темна речовина, що не пропускає згубні промені вглиб тканин. Він виробляється на всій поверхні шкіри, крім сосків грудей. Тому загар топлес повинен бути абсолютним табу для свідомих жінок, якщо вони хоча б не заклеїла ареоли спеціальними наклейками-відбивачами. Інакше цілком можна потрапити в групу ризику по розвитку мастопатії.

З іншого боку, як не парадоксально, серед мешканок північних країн, де спостерігався дефіцит вітаміну D через відсутність необхідної кількості сонячних променів, був високий рівень захворюваності на рак молочної залози і яєчників, поки вони не стали отримувати його додаткову дозу. Таким чином, при розумному підході сонячні ванни цілком можуть бути профілактикою новоутворень.

2. Імунітет

Ультрафіолетові промені типу В на імунну систему впливають згубно.

Під їх впливом:

 • деякі віруси гірше піддаються лікуванню і протікають важче;
 • у багатьох можуть загостритися давно забуті інфекційні захворювання.

У цьому часто криється причина того, що після відпустки на морі у жінок з’являються кандидоз і вагініт: пригноблений імунітет не в змозі протистояти хвороботворним мікроорганізмам, які можуть бути присутніми в піхві. Хоча не виключено, що таке придушення покликане послабити запальну реакцію, викликану сонячним опіком.

3. Очі

Щоб захиститися від шкоди ультрафіолетових променів, потрібно берегти не тільки шкіру, але і очі. Показано, що їх тривалий вплив в 2-4 рази збільшує ймовірність розвитку катаракти і кон’юнктивіту. Носіть сонцезахисні окуляри.

4. Гормональний фон

Вітамін D, який утворюється під дією сонячних променів, сприяє посиленню як синтезу естрогену з тестостероном, а також підвищує сприйнятливість тканин до цих гормонів, завдяки чому:

 • посилюється лібідо;
 • нормалізується менструальний цикл;
 • поліпшується репродуктивне здоров’я у жінок.

Небажаною така дія сонячних променів може бути для прекрасних дам, у яких вже є доброякісні утворення (фіброміома, мастопатія), або тих, хто входить до групи ризику.

5. Менструальний цикл

Перебування на сонці сприяє нормалізації менструального циклу. Достовірно відомо, що сонячне світло стимулює як синтез естрогену, так і овуляцію.

Під дією ультрафіолету:

 • нерегулярний цикл стає регулярним;
 •  коротшає його тривалість;
 • збільшується кількість овуляторних циклів.

У північних країнах, де сонячних днів менше, ніж в південних, у дівчаток в більш ранньому віці настає менархе. У одних і тих же жінок тривалість менструального циклу влітку трохи менший, ніж взимку.

Ризики:

 • перетворення доброякісних пухлин матки, яєчників, молочних залоз в злоякісні;
 • маткові кровотечі через гіперплазію і поліпів ендометрія.

Тому, плануючи довгоочікувану відпустку, ретельно вивчіть своє здоров’я. 

6. ПМС

Під дією сонячних променів посилюється синтез ендорфінів і серотоніну — речовин, відповідальних за гарний настрій. Жінка стає більш розслабленою, інтелектуально активною. Завдяки цій антистресовій обстановці, настрою, зміни гормонального фону і синтезу вітаміну D відбувається значне зменшення симптомів ПМС.

7. Менструальні болі

Менструальні болі пов’язані з посиленням вироблення простагландинів в матці. Вони покликані стимулювати маткові скорочення, щоб скоріше звільнити її порожнину від непотрібної ендометрії і крові. Однак вони викликають і спазм судин, які є першопричиною виникнення болю. Під дією сонця в кровоносних судинах утворюється оксид азоту, який має судинорозширювальний і судинозвужувальний ефект простагландинів, мінімізуючи дискомфорт в перші дні менструації. Однак, завдяки йому ж, менструальні виділення можуть стати ряснішими, ніж зазвичай.

8. Боротьба з ожирінням

Проведені фахівцями Единбурзького університету в 2014-му році дослідження показали, що вживання однакової кількості висококалорійної, а також жирної їжі призвело до ожиріння і спровокувало виникнення симптомів цукрового діабету 2 типу у позбавлених сонячного світла піддослідних тварин. Друга група, яка піддавалася достатній інсоляції, ще довгий час залишалася здоровою.

Відомо, що ожиріння у жінок пов’язано з:

 • порушеннями менструального циклу;
 • придушенням овуляції;
 • ускладненнями при вагітності.

Таким чином, регулюючи обмін вуглеводів і жирів, сонячне світло побічно покращує і жіноче репродуктивне здоров’я.

9. Профілактика остеопорозу

Після менопаузи з падінням рівня естрогену в крові у жінок збільшується ризик розвитку остеопорозу. А однією з функцій вітаміну D, який синтезується в шкірі під впливом УФ-променів, є регуляція обміну кальцію. Тому жінки в менопаузі, а також ті, у яких з якоїсь причини видалені яєчники, особливо потребують сонячних ванн для збереження щільності кісток.

10. Мелатонін, гормон сну

Сітківка очей, сприймаючи сонячне світло, відправляє сигнали у відповідні відділи головного мозку, що контролюють синтез мелатоніну, або гормону сну. Чим менший сигнал від сітківки, тим більше його виробляється. А він пригнічує овуляцію. І навпаки: чим більше сонячного світла, тим менше мелатоніну виробляється і тим більша ймовірність настання овуляції. Однак це правило діє до тих пір, поки зміна звичайного режиму дня не спровокує порушення сну. Будьте уважні. 

11. Волосся і нігті

Волосся і нігті чутливі до тестостерону, який прискорює їх ріст. Під сонячними променями посилюється синтез не тільки естрогену, але і чоловічого статевого гормону. Тому ви могли помітити, що влітку волосся і нігті ростуть швидше і стають сильнішими, ніж взимку.

12. Акне

Незважаючи на те, що тестостерон у жінок призводить до посилення секреції сальних і потових залоз, влітку ви, швидше за все, відзначали, що шкіра стає чистішою. Справа в тому, що ультрафіолетові промені мають бактерицидну дію. Ось у чому криється секрет пружної і гладенької річної шкіри.

Для збереження і поліпшення здоров’я за допомогою сонця потрібно пам’ятати, що перебування під прямими його променями безпечно протягом 15-20 хвилин в день. Весь інший час шкіра повинна бути захищена кремом з відповідним рівнем SPF, голова — головним убором, очі — сонцезахисними окулярами.

НАС ЦІКАВИТЬ ВАША ДУМКА, ПИШІТЬ В КОМЕНТАРЯХ

Загрузка ...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: