4 потужних способи підняти настрій – поради відомого нейрофізіолога

У кожного з нас трапляються моменти, коли страх і тривога захоплюють нашу свідомість і не дають спокійно займатися щоденними турботами.

Професор Алекс Корб, автор книги «Висхідна спіраль», багато років досліджував процеси в мозку, пов’язані з депресією, і пропонує кілька перевірених способів впоратися з негативом.

Не існує людини, яка хоча б раз в житті не відчувала себе абсолютно розчавленою життям. У ці похмурі періоди ми зазвичай зустрічаємося віч-на-віч зі своїми страхами, розчаруваннями, відчуженням і самотністю, з тими задушливими почуттями, які ніяк не хочуть відпускати нас. Таке може трапитися з кожним з нас, але це зовсім не означає, що з цим нічого не можна вдіяти.

Нейрофізіолог Алекс Корб багато років досліджував процеси в мозку, пов’язані з негативними думками і депресією. У своїй книзі «Висхідна спіраль. Як нейрофізіологія допомагає впоратися з негативом і депресією – крок за кроком», він, зокрема, виклав 4 ідеї, здатних змінити сприйняття власних почуттів та емоцій і почати мислити більш позитивно.

1. Замість того, щоб концентруватися на негативі, запитайте себе, за що ви вдячні життю.

Це правда, що коли наш розум починає фокусуватися на негативних обставинах, які, як нам здається, привели нас до цього стану, наш спосіб мислення стає схожим на американські гірки. Це змушує нас переживати велике число стрімких спусків і повільних підйомів.

Як пояснює Корб, і негативні, і позитивні емоції впливають на мозок аналогічним чином, коли мова заходить про центр заохочення. Іншими словами, коли ми потрапляємо в цю петлю, мозок приймає її і починає до неї звикати.

Замість того, щоб зосереджуватися на своїх негативних емоціях, Корб пропонує вам задати собі просте запитання:«За що я відчуваю вдячність?»

Варто зосередитися на тому, за що ми вдячні, адже завжди знайдеться безліч речей, за які можна сказати «спасибі». Подяка підвищує рівень дофаміну і серотоніну – нейромедіаторів, відповідальних за почуття радості і щастя.

Просто зосередивши увагу на позитивних аспектах вашого життя і визнавши, що негатив є частиною життєвого балансу, ми зможемо прийняти його і почати працювати над усуненням або, принаймні, зможемо зробити його більш терпимим.

Однак іноді наші почуття можуть переповнювати нас до такої міри, що заважають нам розібратися в тому, які з них є позитивними, а які негативними. Як бути в цьому випадку?

2. Назвіть емоції своїми іменами.

Ви можете відчувати себе не у своїй тарілці з різних причин. Питання лише в тому, що саме ви відчуваєте? Злість? Печаль? Занепокоєння?

Давши визначення почуттям, які вас охопили, ви тим самим визнаєте їх і зменшите їх хватку. Корб пояснює, що спроба придушити свої почуття, приведе тільки в глухий кут. Ваш мозок буде все одно переживати ефект від емоцій, навіть якщо ви вирішили їх подумки не усвідомлювати.

Просто почавши описувати випробовувану вами емоцію, ви миттєво знизите її інтенсивність, дозволивши тим самим своєму розуму знайти ясність. Людям подобається думати, що «прийняття» своїх емоцій – це надзвичайно складний процес. Хоча, насправді, це набагато простіше.

3. Немає такого поняття, як «ідеальне рішення».

Почуття неспокою і тривоги, як правило, є результатом роботи розуму, який намагається визначити ідеальну формулу для здійснення оптимальної дії в один момент. Однак в таких «ідеальних рішеннях» просто не існує необхідності, і вони можуть ввести нас в оману як на емоційному, так і на фізичному рівні.

«Прагнення до кращого замість того, щоб зупинитися на досить хорошому, привносить в процес прийняття рішень дуже багато емоційної  активності. Навпаки, визнання того, що рішення яке у вас вже є, є досить хорошим, активує ділянки відповідної кори мозку, що дозволяє вам взяти контроль над собою», – пояснює Корб.

Зробивши вибір і почавши діяти в цьому напрямку, ви змушуєте працювати свій мозок в позитивному ключі, нагороджуючи себе підвищенням рівня дофаміну. Акт вироблення намірів, постановки цілей і початку дій запускає позитивну нейронну схему, яка зменшує відчуття неспокою і тривоги.

Як пише Корб, «прийняття рішення змінює сприйняття світу – ви відчуваєте, що проблеми починають вирішуватися, і ваша лімбічна система заспокоюється».

Отже, довіртеся своєму шостому почуттю і знайте, що занадто багато турбуватися про прийняття «неправильного» рішення – це і є саме неправильне рішення.

4. Не забувайте про силу дотику.

Звичайно, почати ходити і торкатися до всіх перехожих і до тих, кому це точно не подобається, це зовсім не варіант. Але у всіх нас є близькі, які завжди готові пообніматися або потриматися за руки.

Як говорить Корб, обійми, особливо тривалі, вивільняють окситоцин – гормон, що зменшує реактивність мигдалеподібного тіла, керуючого емоціями. Якщо ви відчуваєте негативні емоції, приємні обійми дадуть вам підтримку, яку ми всі час від часу потребуємо.

Звичайно, ніжні обійми є найкращим варіантом, але вивільнити окситоцин (або як його ще називають – гормон любові, прихильності, щастя) дозволить будь-який вид дотику.

Наприклад, це може бути сеанс масажу, який також підвищить рівень дофаміну і знизить рівень гормонів стресу.

Отже, наступного разу, коли ви відчуєте себе пригніченим, постарайтеся згадати про чотири поради професора Алекса Корба. Адже ми час від часу відчуваємо себе не кращим чином, але це не є приводом нехтувати собою.

А як ви заспокоюєте себе в стресових ситуаціях?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

U2

Копіювання з сайту заборонене. Авторські статті захищені DMCA.

Adblock
detector