9 чудових способів відрізнити хороший мед від поганого

Мед – корисний продукт, який здавна використовували для лікування багатьох хвороб. Його користь полягає в тому, що він містить велику кількість вітамінів та мікроелементів, без яких наш організм просто не може нормально функціонувати. Мед містить у своєму складі такі елементи як фруктоза, глюкоза, фолієва кислота, каротин, вітамін Е, групу вітамінів В та своєрідний пігмент, завдяки якому розщеплюються ліпіди.

Ось що потрібно знати, щоб придбати якісний мед:

1. Читайте склад

Якщо ви купляєте мед в магазині чи супермаркеті, то обов’язково зверніть свою увагу на склад продукту. Пам’ятайте, що виробник в складі сортує інгредієнти відповідно до їх кількості в продукті: на першому місці той компонент, якого в складі найбільше. 

2. Натуральний мед не липкий

Спробуйте розтерти невелику кількість меду між пальцями: натуральний мед буде розмазуватися, а невелика його кількість вбирається шкірою. Якщо цього не сталося, то скоріш за все мед містить цукор або підсолоджувачі.

3. Карамелізація

1 ч. л. меду потрібно нагріти в мікрохвильовці на великій потужності. Якщо він натуральний, то продукт просто карамелізується, а от штучний мед утворить бульбашки.

4. Паперова перевірка

Просто помістіть невелику кількість меду на папір. Якщо він не стане тоншим, значить мед не розбавлений водою. 

Пошепки

5. Мурашиний виверт

Мурахи не люблять справжній бджолиний мед. Якщо у вас є доступ до мурашок, то просто покладіть туди шматочок або краплю меду. Якщо мурахи будуть обходити мед стороною, то він натуральний!

6. Мед і вода

Візьміть прозору склянку з водою та опустіть в неї 1 ч. л. меду. Натуральний мед просто розкладеться на шматки, а штучний просто розчиниться.

7. Пощипування в роті

Чистий та натуральний мед буде викликати у вас легке печіння та пощипування в горлянці. 

8. Консистенція

Візьміть чайну ложечку та помістіть у банку з медом. Натуральний мед буде намотуватись на ложку, а підроблений – буде одразу ж стікати.

9. Кристалізація

Мед не повинен містити в собі кристаликів, а повинен бути однорідної консистенції. В більшості випадків мед має колір бурштину. Часто трапляється так, що старий мед розводять зі свіжим. Взимку рідку консистенцію може мати тільки мед з акації!

Як ви обираєте мед?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

U2
Adblock
detector