Борис Акунін про справжню розумну жінку

Розум, як відомо, буває різного калібру і профілю: практичний, науковий, творчий, кмітливий, «жіночий», поведінковий, психологічний і так далі. Але, думаю, найголовніший тип розуму — той, який дозволяє людині правильно ставитися до життя.

Люди нерідко закохуються в когось з першого погляду. Ми, літератори, здатні закохатися з однієї фрази. Так зі мною і сталося. Я закохався в леді Монтегю, коли працював над книгою «Письменник і самогубство» — саме з однієї фрази.

Ні, не хвилюйтеся, ця жінка не вчинила самогубство, для цього вона була занадто розумна.

Мері була дочкою графа Пірпонта, з’явилася на світ в 1689 році. Майже все дитинство провела в бібліотеці батьківського замку — там було одне з найбагатших книжкових зібрань Англії. Але в книжкового хробака або, як говорили в більш пізні часи, в «синю панчоху» Мері не перетворилася. У книг вона навчилася головного — самостійно думати.

Мері Уортлі Монтегю, картина роботи Чарльза Джервасі, після 1716.

В юному віці вона опинилася в ситуації, досить звичайній для дівчини того часу: полюбила одного, а батько збирався видати її за іншого. При цьому з обранцем серця бути разом з якоїсь причини було не можна.

Мері вирішила цю обтяжливу колізію з недівочою мудрістю: раз щастя немає, нехай буде спокій і воля. Сама вибрала людину, яку могла поважати і яка при цьому обіцяла не обмежувати її свободи, втекла з ним і вийшла заміж без батьківського дозволу.

Сер Уолтер Монтегю теж був людиною розумною, займав високі державні посади, і його дружина стала прикрасою лондонського світла. У неї закохувалися, переказували з уст в уста її гостроти, вважали за честь вести з нею листування.

Бідний Олександр Поуп, великий поет, по вуха закохався в Мері (очевидно, як і я, після якої-небудь вдалої фрази). Палко зізнався у своїх почуттях, а красуня, не дослухавши, залилася реготом — і заробила собі ворога на все життя.

Ця прикра для літераторів сцена зображена на відомому полотні Вільяма Фріта

У двадцятишестилітньому віці на Мері обрушилася страшна для молодої жінки, а особливо красуні біда: віспа, лікувати яку європейська медицина зовсім не вміла. Леді Монтегю вижила, але все її обличчя покрилося виразками, знамениті вії випали.

Тоді вона перестала з’являтися в світлі і змусила захоплюватися собою на відстані. За її наполяганням чоловік домігся посади посланника при дворі султана. В Константинополі Мері вивчила мову і звичаї, вперше досліджувала життя гарему — і видала «Турецькі листи», якими зачитувалася вся Європа. Крім того вона вивчила східну методику вакцинації віспи.

Тепер можна було і повернутися. В Англії почалася чергова епідемія, і леді Монтегю вступила з нею в боротьбу. Почала з того, що вакцинувала свою трирічну дочку. Потім запропонувала провести експеримент над сімома засудженими до смерті злочинцями в обмін на обіцянку помилування. Вони вижили і були відпущені на свободу. Потім той же досвід був проведений над шістьма сирітками з притулку (все одно діти там мерли, як мухи). Сирітки теж вижили. Тут вже король наказав піддати рятівній процедурі власних онуків, країна повірила в ефективність лікування, і епідемія була переможена.

До п’ятдесяти років леді Монтегю вирішила, що відтепер вона вступає в вік повної свободи і більше не буде зважати на умовності. Вона розійшлася з чоловіком (зберігши з ним чудові стосунки) і стала жити в своє задоволення.

Подорожувала, спілкувалася лише з людьми, які їй були цікаві. У біографії Льюїса Кроненбергера сказано: «Вона ненавиділа зануд, від яких бігала, і ненавиділа дурнів, з якими сварилася». Треба сказати, що про жінок леді Монтегю була невисокої думки, вважала за краще суспільство чоловіків, що не дивно, якщо врахувати тодішній рівень звичайної жіночої освіти. «Я рада, що я жінка, — говорила Мері, — завдяки цьому мені не доведеться мати дружини». Нас, белетристів, ця дама теж не любила. «Автор романів, — говорила вона, — наносять читачам подвійний збиток: крадуть у них гроші і час».

Жити леді Монтегю воліла в солодкій Італії, а на батьківщину повернулася, тільки коли відчула, що пора вмирати — в поважному для тієї епохи 73-річному віці. Під кінець життя Мері якось зізналася, що не дивилася в дзеркало останні одинадцять років. Ну не розумниця?

Ось три періоди життя леді Мері Уортлі Монтегю:

Красуня

Розумниця

Щаслива бабуся

«Людина, яка не вміє бути задоволена собою, взагалі ніколи і нічим не буде задоволена».

А тепер — фраза, з якої почалася моя любов до леді Монтегю.

Перебуваючи на смертному одрі, вона сказала (це були її останні слова): «Все це було дуже цікаво».

Ось це і називається правильним ставленням до життя.

Загрузка ...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: