Чому з’являється гіперпігментація шкіри і як від неї позбутися

Ймовірно, чи не кожній з нас доводилося хоча б раз за літо знаходити на своїй шкірі неестетичні коричневі плями. Найчастіше вони з’являються на відкритих ділянках шкіри, більше за інших схильні до впливу ультрафіолету: плечах, обличчі, шиї, руках. Так, загар здатний приховати чимало дефектів, зокрема, купероз, але в той же час сонячні промені є головною причиною виникнення пігментних плям, з якими дуже складно боротися.

Гіперпігментація — справжня чума нашого часу. Хоча самі по собі потемнілі ділянки шкіри не впливають на стан нашого здоров’я і спосіб життя, через свій неестетичний вигляд вони здатні принести людині певний дискомфорт. Разом з тим пігментовані ділянки на шкірі можуть бути викликані низкою вельми серйозних захворювань.

Сьогодні ми розповімо вам, чому з’являється гіперпігментація, яких вона буває видів і як від неї можна позбутися.

Причини гіперпігментації

Надлишок меланіну на окремих ділянках шкіри може бути викликаний різними причинами, серед яких:

 • зловживання сонячними ваннами або солярієм;
 • гормональні та вікові зміни в організмі;
 • деякі захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • порушення в ендокринній системі, зумовлені зміною гормонального фону жінки під час вагітності або в період менопаузи;
 • неправильне харчування, а також брак в організмі вітамінів і мінералів;
 • генетична схильність;
 • деякі косметичні процедури (дермабразія, ін’єкції, епіляція).

Види гіперпігментації

Якщо ви хочете почати боротьбу з неестетичними коричневими цятками, спочатку слід визначити, до якої категорії відноситься ваша проблема. Гіперпігментація буває двох видів.

Первинна. До неї відносяться веснянки, мелазма, лентіго, невус Беккера і фотодерматози.

Вторинна гіперпігментація зазвичай виникає після:

 • хронічних вугрових захворювань (акне);
 • жовтого відтінку шкіри, викликаного захворюваннями печінки;
 • гіпермеланоз (в ділянці суглобів кисті з випаданням волосся);
 • лазерної деструкції.

Крім того, гіперпігментацію можуть викликати деякі системні захворювання, а саме:

 • хвороба Аддісона, що надає шкірі бронзовий відтінок;
 • гіпермеланоз навколо суглобів кисті (супроводжується посивінням волосся);
 • захворювання печінки, які призводять до жовтого відтінку шкіри;
 • хронічний дефіцит вітаміну В12 і хронічна інтоксикація, що проявляється темно-коричневими плямами.

Давайте розглянемо найбільш поширені види гіперпігментації.

Веснянки, вони ж ефеліди, найчастіше виникають у людей з найяснішою і чутливою до сонця шкірою. Оскільки ці цятки з’являються на всіх відкритих ділянках шкіри, які піддаються впливу ультрафіолету, метод профілактики для них існує один: сонцезахисні засоби.

Хлоазма, або «маска вагітності», як її називають косметологи, зазвичай розвивається  локалізовано: на щоках, лобі і шиї у вигляді темно-коричневих плям. Найчастіше цей тип пігментації з’являється внаслідок порушень гормонального фону під час вагітності, в період менопаузи або прийняття гормональних препаратів. Рідше — при онкозахворюваннях яєчників.

Лентіго являє собою світло або темно-коричневі плями неправильної форми, які з’являються на шкірі після 50 років. Причина їх виникнення — зловживання солярієм в молодому віці, побічні ефекти лікарських препаратів і наслідки сонячних опіків.

Мелазма розвивається у людей, які регулярно піддаються впливу ультрафіолету і не користуються при цьому сонцезахисними засобами. Цей вид пігментації проявляється плямами значних розмірів, які нерівномірно покривають обличчя і шию. 

Методи боротьби з гіперпігментацією

З даною проблемою стикаються мільйони жінок по всьому світу, тому і перелік способів лікування і профілактики значний. Ми розповімо вам про найбільш надійні та ефективні.

Хімічні пілінги

Вони спрямовані на відлущування рогового шару пігментованої шкіри і не тільки видаляють пігментні плями, але і запобігають появі нових. Головне — переконатися, що до складу засобу входить третіноїн — саме ця речовина володіє відбілювальними властивостями.

Фототерапія 

Ці процедури не тільки борються з пігментацією шкіри, але і стимулюють вироблення еластину і колагену, допомагаючи тим самим позбутися від дрібних зморшок.

Лазерне шліфування

Цей метод полягає в руйнуванні клітин шкіри з підвищеним вмістом меланіну. Лазерне шліфування особливо ефективне при лікуванні хлоазмів і веснянок. Однак слід врахувати, що після подібних процедур шкіра потребує спеціального догляду протягом тижня.

Косметичні засоби

Хорошим відбілювальним ефектом володіють препарати, до складу яких входять рослинні речовини на основі тимолу, арбутину, фенолу, евгенолу і хінолу, а також саліцилова кислота. Крім того, позитивний вплив на шкіру нададуть засоби з екстрактами лимону, алое, огірка та інших рослин.

У той же час вам слід врахувати, що на сьогоднішній день не існує універсального методу, який би допоміг повністю усунути гіперпігментацію. Вирішити цю проблему можна лише за допомогою грамотно і професійно підібраного курсу лікування з урахуванням індивідуальних особливостей. Спроби позбутися від пігментних плям з допомогою сумнівних лайфхаків і неперевірених методів можуть привести до дуже плачевних наслідків. Не ризикуйте своїм здоров’ям, молодістю і красою, а зверніться за допомогою до фахівців.

I
Загрузка ...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: