Головні правила розмноження винограду восени. Щоб добре прижився і гарно ріс

Вирощування винограду з насіння в домашніх умовах далеко не завжди дає хороший результат, а саджанці, куплені в розплідниках або на ринках, можуть мати неналежну якість. Оптимальний варіант для тих, хто хоче отримати здоровий посадковий матеріал, – розмноження живцями. Рослини, отримані таким способом, добре вкорінюються, але підготовка і догляд за ними вимагають певних правил. Як вирощувати виноград з живців, щоб посадки дали велику кількість зеленого листя і багатий урожай?

Заготівля живців

Здійснити розмноження винограду живцями тільки, на перший погляд, досить складно. У певних умовах коріння винограду починають активно розвиватися як на зелених, так і на доспілих шматочках лози. Живцювання можна здійснювати навесні або восени. Осіннє живцювання є кращим, оскільки при правильному зберіганні та укоріненні, вже до весни держак буде висаджено на постійне місце росту. 

Заготовляють живці восени під час основної обрізки винограду. Здійснити це можна не раніше, ніж через 2 тижні після того, як рослина скинуло листя і до настання сильних заморозків. Відбір посадкового матеріалу необхідно здійснювати особливо якісно, ​​орієнтуючись на наступні критерії:

  • Переважно вибирати живці діаметром до 6 мм. Товстіші пагони не здатні вкорінюватися.
  • Розмноження винограду живцями в осінній сезон слід здійснювати тільки з використанням плодоносних, доспілих пагонів.
  • Якісний живець повинен бути твердим. При його згинанні можна почути легке потріскування. Кора лози повинна бути пофарбована в однорідний світло або темно-коричневий колір.
  • На зрізі здорового живця можна побачити зелене забарвлення. Коричневі вкраплення свідчать про розвиток захворювання або вимерзання.
  • При візуальному огляді слід звернути увагу на відсутність механічних пошкоджень, ознак захворювань і інших дефектів на поверхні кори.

Є кілька способів зберігання живців:

Пошепки

  • Заготовлені та оброблені живці скропити гарненько водою і упакувати в щільні поліетиленові пакети, попередньо виконавши в них отвори для вентиляції. Раз чи два на місяць їх необхідно відкривати і уважно переглядати на предмет появи цвілі. Якщо це сталося, потрібно акуратно, не пошкодивши нирки, видалити її губкою, змоченою в розчині купоросу. Якщо живці пересохли, потрібно знову зволожити їх.
  • Для другого способу зберігання посадкового матеріалу знадобиться вологий пісок або тирса хвойних порід дерев. Складені в поліетиленовий пакет живці рясно ними присипаються. При такому зберіганні живці не будуть пересихати і у них істотно знизиться витрата вуглеводів.
  • Третій, досить поширений спосіб зберігання – це прикоп. У погребі викопується невелика яма, в неї вкладаються заготовки і присипаються грунтом. Земля не дає розвиватися цвілі і грибкам, а також допомагає зберігати корисні мікроелементи, які містяться в держаках.

Способи пророщування

Вирощування живців в домашніх умовах, на перший погляд, здається складним заняттям. Це не зовсім так. Впоратися з цим завданням зможе будь-хто, набравшись терпінням, застосувавши деякі зусилля і знання. Зате після правильного пророщування саджанці можна сміливо висаджувати у відкритий грунт з упевненістю, що вони укореняться і через певний термін виноградні рослини порадують урожаєм. Процедуру вкорінення живців починають проводити в лютому або на початку березня. Але спочатку проводиться підготовка:

  • Посадковий матеріал з холодного підвалу переноситься в тепле приміщення.
  • Потім живці необхідно продезінфікувати в слабкому розчині марганцевокислого калію.
  • Промити під проточною водою;
  • Зробити два зрізи секатором.
  • Правильно вкорінювати живці можна декількома методами: у воді «на шафі» або, в торф’яних таблетках, в тирсі, в акваріумі.

Після появи корінців на живцях, вони висаджуються в місткості з землею.

Вибирають місце для посадки. Найкраще підійде височина з ухилом в південну сторону. У розпушений грунт додають перепрілий гній і пісок. Верхню частину живців парафінують для того, щоб уповільнити зростання крони. Довгі живці (понад 40 см) садять в ямку з невеликим ухилом, щоб уникнути деформації саджанця. Регулярно поливають посадки, щоб уникнути пересихання грунту.

Чи була ця інформація корисною для вас?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Lida
Adblock
detector