Коли на одній чаші терезів сучасні стандарти краси, на інший — жіноче здоров’я і комфортна старість

Стаття від Тетяна Гшвенд про плоский живіт і накачану попу викликала дуже різноманітні реакції в інтернеті, включаючи негативні.

І, якщо «шалену сушку» обурення обійшли стороною, то робота в тренажерному залі з великою вагою виявилася тією самою «священною коровою».

Не знаємо, чи допоможе продовження статті розвіяти міфи або тільки підлий олії  у вогонь про слабке жіноче «дно», але закликаю вас дуже уважно її прочитати. Є над чим замислитися, тому що я потрапила якраз в ті 93% жіночого населення, яке нічого про це не знає.

Тетяні ввічливо і не дуже вказували, що вона нічого не розуміє в жіночих тренуваннях; схвалює тих, хто товстішає на дивані; залякує як попало спортивних дівчат, хоча ніякої шкоди для здоров’я жінок в грамотній роботі з вагою немає …

Тому Тетяна написала продовження:

ПРО ЖІНОЧІ ТРЕНУВАННЯ

Вираз «слабка стать» з’явився не тому, що жінка не здатна носити тяжкості, а в зв’язку з тим, які з цього випливають проблеми. Тільки з точки зору анатомії нас правильніше було б називати не слабка стать, а «слабке дно». Тазове дно. У жінок в тазовій діафрагмі є розширення навколо шийки матки. Тобто сечовий міхур, матка, яєчники НЕ мають м’язової підтримки знизу. У той час як у чоловіків там щільне з’єднання м’язів з фасцією, що логічно: шийки матки і продовження у вигляді піхви у них немає.

За те, щоб органи перебували на своїх місцях і нормально функціонували, відповідає не тільки цей м’язовий гамак, але і зв’язки. З їх допомогою матка, труби, яєчники і інший асортимент кріпляться до кісток тазу.

Щоб зрозуміти різницю між властивостями м’язів і зв’язок, уявіть собі надувну кульку і поліетиленовий пакет: один еластичний, може розтягуватися і скорочуватися, інший — тільки розтягуватися.

Тому варто мати на увазі, що вправи Кегеля і інші системи зміцнення інтимних м’язів впливають саме на м’язи. Зв’язкам вони не здатні повернути попередню довжину і силу.

Як тільки вищевказана підтримуюча конструкція втрачає свою пружність, починається процес опущення внутрішніх органів, або пролапс.

Це взагалі не смертельно і навіть не хвороба, але здатне отруїти життя. Виникають болі в нижній частині спини, ниє живіт або там з’являється відчуття важкості; складніше досягти оргазму, більш того — жінки можуть відчувати біль під час сексу.

До речі, повітря що потрапляє в піхву в процесі близькості або вправ — одна з ознак послаблення м’язів тазового дна (якщо це відбувається не тільки під час овуляції, а й протягом усього циклу). Порушується цикл, виникають складнощі з тим, щоб завагітніти …

Поступово через зміщення органів починається нетримання сечі, варто тільки чхнути або покашляти. Ще з неприємностей — гази в кишечнику і ймовірність не втримати це в собі. І навпаки, мучать запори … Потім щось наполегливо заважає в піхві, а на останніх стадіях пролапсу піхву і зовсім випадає повністю.

До речі, говорити про це не прийнято. 

Чому відбувається опущення? Я … думаю, все почалося, коли людина в ході еволюції встала на дві ноги. Ссавці ходять на чотирьох кінцівках, і навантаження на тазове дно у них розподіляється інакше, ніж у homo sapiens.

У медичній літературі ж називаються такі фактори:

1. Вроджена дисплазія сполучної тканини. Під підозру потрапляють люди з розтяжками на шкірі, варикозним розширенням вен, схильністю до утворення синців, діастазом прямого м’яза живота, а також пупкової грижі, гіпермобільністю суглобів.

2. Стать. З анатомічної довідки вище нам відомо, що у жінок тазова діафрагма ослаблена в передній частині. Тому відсоток пролапсу у нас вище, ніж у чоловіків.

3. Вагітність і пологи.  Це знову про жінок і тут чиста фізика: одна справа тримати маленьку матку, зовсім інша — до дев’ятого місяця справлятися з вагою малюка, навколоплідних вод, плаценти … У пологах, щоб шийка матки відкрилася, м’язи повинні розтягнутися ще сильніше.

4. Ожиріння.  Зайва вага — це не тільки жир під шкірою, а й навколо внутрішніх органів, так званий вісцеральний. Це теж зайва вага для тазового дна, і хоча б тому важливо стежити за вагою.

5. Малорухливий спосіб життя. Тканинам бракує живлення , і вони слабшають.

6. Естрогена недостатність.  Виникає, наприклад, в результаті «шаленої сушки» або в період менопаузи. Без достатньої кількості естрогенів тканини нашого тіла втрачають еластичність. За даними різних досліджень, в літньому віці частота пролапсу геніталій у жінок виникає в 50-75% випадків.

7. Систематичне підвищення внутрішньочеревного тиску. Причиною його може бути і хронічний запор, і кашель в результаті бронхіту або астми, і регулярний фізичний стрес від важкої роботи, і підйом вантажів.

Про внутрішньочеревний тиск докладніше.

Ми так влаштовані, що неважливо, чи звалюємо на себе мішок в картоплею або робимо станову тягу, — він підвищується. Систематична робота з великою вагою повільно, але вірно видавлює м’язи тазового дна і розтягує зв’язки, на яких кріпляться органи.

Носіння підростаючих дітей на руках теж створює ризики пролапсу. У дослідженні «The effects of walking speeds and carrying techniques on intra-abdominal pressure in women» (Coleman TJ, Hamad NM, Shaw JM, Egger та інші) жінкам внутрішньовагінально встановлювалися датчики. Прилади зафіксували, що швидкість ходьби і носіння малюка на руках вносить значні зміни у внутрішньочеревний тиск.

Тільки не питайте мене «І що ж, тепер не піднімати дітей?» — це не до мене питання, а до Творця: він поставив нас на дві ноги, видав нам слабку діафрагму, організував пологи і дітей, яких ми, на відміну від ссавців , носимо на руках, — де справедливість?

І чи є безпечна для жіночого здоров’я вага?

Я задала це питання американському фізіотерапевту Лінн Шульте, яка займається в тому числі реабілітацією тазового дна після пологів. На її думку, в ідеалі жінці досить працювати з власною вагою, уникаючи гантелей і штанги взагалі.

Автора іншої версієї, про те, що це не більше 5 кг (+/-, залежно від індивідуальних особливостей жінки), які не підкажу, з’ясувати не вдалося. Але цей погляд заснований на тому, що м’язи тазового дна здатні витримати під час вагітності вагу зростаючої дитини, навколоплідних вод, плаценти, тобто в районі 5 кг.

Дані одного з досліджень говорять, що істотний вплив на стан м’язів тазового дна надає вагу від 10 кг:

А в іншому аналізі у жінок дітородного віку, чия робота пов’язана з носінням тягарів від 20 кг, виявлено опущення шийки матки в порівнянні з контрольною групою легкого навантаження.

«Розхитує» тазове дно у жінок не тільки тяжкості і вправи для пресу, а й види фізичного навантаження, де доводиться бігати і стрибати. Так звана висока віддача згадується в статті, присвяченій молодим спортсменкам, які народжували. Згідно зі статистикою, в залежності від виду навантаження — баскетбол, легка атлетика і т.д., дівчата страждають в тій чи іншій мірі нетриманням сечі. Причому, у тих, хто грає в гольф, такої проблеми немає взагалі, а ось у тих, хто займається стрибками на батуті, вона зашкалює — до 80%.

Ця інформація дратує: раптом з’ясувати, що власноруч прокладаєш стежку для дисфункції тазового дна, коли думала, що ведеш здоровий спосіб життя і викликаєш захоплення спортивними формами … Як захисна реакція мене приводять в приклад знайомих дівчат, які працюють в залі з вагою, і у них все в порядку. Вірю! Тільки опущення внутрішніх органів — не моментальний процес, вірогідність і швидкість його появи залежить від поєднання кількох факторів: генетична міцність сполучної тканини, кількість вагітностей, пологів і травм в них, навантаження, яке припадає на організм …

Моментом істини стане менопауза, коли ресурси нашого тіла зменшуються. В одному з численних досліджень проблеми згадується, що поширеність опущення жіночих органів в майбутньому буде ще вище в зв’язку зі збільшенням тривалості життя жінок.

Що робити з цією інформацією — кожна з нас вирішить для себе сама. Коли на одній чаші терезів сучасні стандарти краси, на інший — жіноче здоров’я і комфортна старість, важливо зробити поінформований вибір.

До речі, про це теж є дослідження: молодих жінок, які народили, попросили оцінити їх знання щодо тазового дна. В цілому 93% жінок виявилися не в курсі пристрою власного тіла і ризиків розвитку пролапсу геніталій. Тому в наших інтересах не гидувати інформацією.

З турботою про жінок, Тетяна Гшвенд. 

I
Загрузка ...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: