Моя мама постійно підживлює грядки кавуновими кірочками. Виявляється, не кожна господиня знає, що з кавуна вийде суперовий компост для саду та городу. А який урожай потім – ну просто бомба!
Найпростіше, що можна зробити – викинути кірки в компостну яму. Сам принцип такий – на купу викидати кірки, а потім їх періодично перемішувати. Почекати, поки все зігниє та можна використовувати як добриво.
Або ж ще можна зробити “теплу” грядку:
- викопайте траншею з середини грядки приблизно на 2/3 її ширини. Глибина має бути мінімум 30 сантиметрів;
- по обидва боки зробіть валики землі, які вийняли з траншеї;
- вниз покладіть великі кірки кавуна, зверху – менш великі рослинні залишки, а потім все накрийте тим, що швидко розкладається, наприклад, соломою;
- після цього майбутнє добриво необхідно обробити сечовиною чи іншими азотними добривами, а потім – біологічним препаратом.
Тепло дає мікрофлора, яка розкладає органічні речовини, мінералізує їх. Для того, щоб вона правильно працювала і давала багато тепла, її необхідно забезпечити азотом. Звичайна доза азотних добрив – 1 л на 2-3 квадратних метри грядки.
Після збагачення грядки азотом обробіть її також біологічним препаратом, який може знищити збудників різних хвороб і запобігти появі кореневої гнилі.
Після цього кірки від кавуна засипте землею, вирівняйте грядку і накрийте чорним спанбондом. Вже через тиждень сміливо сійте щось на цій грядці.
І ще третій спосіб, який я сама дуже полюбляю – так званий “вазон” з кавуна:
- великим цвяхом пробийте дірки в дні кавунової кірки;
- насипте в кірку від кавуна землю;
- пролийте землю водою;
- висадіть якусь невибагливу рослину, наприклад, м’яту чи петрушку або ж кріп.
Сам кавун буде поступово удобрювати землю. Головне – не забувайте поливати ваш вазон.
Ось і все! Обов’язково спробуйте такі методи підживки і будете задоволені результатом на 100%!
Вибачте. Даних поки немає.