П’ять країн без центрального опалення

Виявляється, в деяких країнах Європи і Азії немає центрального опалення, однак місцеві жителі взимку там зовсім не мерзнуть.

Великобританія

Кожен британець обігрівається «поодинці». Такого поняття, як центральне опалення, в цій країні просто немає. У будинках і квартирах встановлені бойлери — індивідуальні газові колонки, що нагрівають воду і батареї. Залежно від бажання і можливостей господаря можна або мерзнути, економлячи на обігріві, або топити щосили, розжарити батареї.

У туалетах і ванних кімнатах батарей, як правило, немає — взимку температура в них не піднімається вище 10 градусів. У спальні теж обігрівати не будуть — британці зазвичай сплять в піжамі під теплою ковдрою. Всю ніч опалювати — дорого. У котлі встановлений таймер, кожну годину розбитий на 4 поділи по 15 хвилин. Ставиш будильник на 7 ранку, а бойлер програмуєш на 6:45, щоб прокинутися в теплі; о 8:30 йдеш на роботу — бойлер запрограмований на те, щоб відключитися.

Опалення в Британії — лише кілька годин на добу, дуже економно і неймовірно екологічно. Британські фізіологи склали таблицю-інструкцію: вище 21 градуса — температура дискомфорту, вище 24 — температура, яка підвищує ризик серцевих нападів. Нижній поріг комфорту — 18 градусів. Від 16 до 18 — температура нормальна, ризики невисокі, і така температура підтримується взимку в п’яти мільйонах домоволодінь Британії. Компанії, що поставляють електрику і газ (це конкурентний ринок, і можна вибрати, у кого купувати тепло, приблизно так само, як ви вибираєте, на якій заправці заправляти машину), дають список порад, як не замерзнути взимку. І одна з них — завести котика. Тому що котик теплий і не споживає електроенергії.

Незаможні жителі Сполученого Королівства теж якось пристосовуються і викручуються. Деякі ходять відігріватись в місцеві бібліотеки, де тепло, затишно і інтернет безкоштовний.

Населенню даються поради щодо економії. Наприклад, не рекомендується запускати пральну машину «вхолосту» — треба чекати, поки бак заповниться брудною білизною під зав’язку. Радять прати в холодній воді: це корисніше для білизни, ніж гаряча вода. Вимикати комп’ютер, коли він простоює без роботи. Не залишати на зарядці мобільник на всю ніч. Використовувати енергозберігаючі лампочки. Приймати короткий душ замість довгої ванни.

Японія

Система центрального опалення є тільки в префектурі Хоккайдо — найхолоднішій частині країни. Решта населення Японії обігріває себе самостійно.

Більшість сучасних будинків в Японії обігрівається за допомогою електричних кондиціонерів (зима / літо) і обігрівачів різних типів: електричних, масляних, гасових або газових. У холодну пору року японці вдягають теплі легкі піжами (до складу матеріалу яких входять спеціальні волокна, які дуже добре зберігають тепло) або використовують поверх звичайних ковдр електричні.

Дуже популярні в Японії електричні килими. Такий килим нагадує електричну ковдру. Користувач може регулювати температуру обігріву. Можна обігрівати тільки частину килима, там, де, наприклад, ви сидите.

Ще одним атрибутом японської культури, який традиційно використовується для обігріву, є котацу. Він є в кожному японському будинку. Сучасний котацу — це стіл з нагрівальним елементом, встановленим під кришкою. Котацу існував і в Стародавній Японії, хоча в ті часи він називався і виглядав трохи інакше.

Навколо котацу за традицією збирається вся родина не тільки для вечері, але і для бесід, спільних настільних ігор, перегляду телевізора. Котацу об’єднує всю сім’ю від малого до великого, підкреслює сімейне єднання і теплоту відносин. Зібравшись під загальною ковдрою, діти в буквальному сенсі привчаються «не тягнути ковдру на себе».

До речі, в японських школах опалення немає. У рекреаційних зонах є точки локального обігріву, де на перервах діти можуть погріти руки.

Німеччина

У Німеччині також немає центрального опалення в тому вигляді, в якому звикли до нього ми. Тут кожен обігрівається сам. У приватних будинках — свої котельні, в багатоквартирних будинках — окреме газове обладнання, яке гріє воду для батарей. Скільки газу спалив — стільки й заплатив.

На всіх батареях стоять вентилі з термостатами, ними регулюють температуру в приміщенні. У вітальні, де родина проводить багато часу, опалення включають сильніше, а в туалеті — на мінімум. Існують навіть спеціальні рекомендації для температурного режиму приміщень. Для залу досить 20 градусів тепла, для ванної — до 22 градусів, в спальних кімнатах необхідно 16-18 градусів тепла. У  приміщеннях, які рідко використовуються  (туалетах, коморах та ін.) температура повітря повинна бути 14-16 градусів тепла.

«Якщо дозволяють обставини (відсутність маленьких дітей), то підтримуйте нижчу температуру. Зменшивши температуру в приміщеннях на 1 градус, ви економите до 6% теплової енергії. Зниження температури з 24 до 20 градусів забезпечить до 24% економії тепла», — кажуть рекомендації.

Вночі німці часто користуються електричні простирадла — грілкою на все тіло. Вона вмикається і вимикається автоматично.

Німецькі домовласники все частіше використовують для обігріву індивідуальних будинків біомасу, дрова, пелети з відходів деревообробки, теплові насоси і сонячні батареї. Держава підтримує цю тенденцію законодавчо і матеріально. Нещодавно в Німеччині набув чинності закон, згідно з яким нові будівлі, що здаються в експлуатацію, зобов’язані частину споживаної енергії отримувати з відновлювальних джерел. Завдяки різним державним програмам домовласників, які перейшли на екологічні види палива, компенсують до 15% витрат на придбання і установку нової техніки.

Франція

Центрального опалення в нашому розумінні у Франції немає.

Замість цього є два варіанти:

1. Загальне будинкове опалення — це централізоване опалення в окремо взятому багатоквартирному будинку. Воно включається керівництвом будинку. Квартири в таких будинках обладнанням для опалення не оснащені. 
2. Індивідуальне опалення. У ванній, туалеті або кухні знаходиться апарат, який регулює гарячу воду. Він електричний або газовий.

До цього апарату підключені і батареї. Тепло в квартирі регулюється. Електричні нагрівачі поширені більше, ніж газові. Їх головна перевага: вони не вимагають регулярної і дорогої перевірки і підтримки, як газові. Користування ними входить в загальний рахунок за електрику.

Тариф на електрику в країні подвійний: повний — з 7:00 до 23:00 — і пільговий, тобто в півтора рази менше, — з 23:00 до 7:00. Держава ось уже кілька десятиліть стимулює громадян всіляко економити енергію. І не тільки за допомогою тарифної політики.

Потужний важіль — фіскальний. Всі французи, які здійснюють роботи по теплоізоляції свого житла, старого або ж тільки що відбудованого, мають право за законом вписати витрачені кошти в податкову декларацію. У цьому випадку від 25 до 50% від вартості робіт їм зарахують зі знаком мінус і можуть знизити прибутковий податок.

Те ж саме стосується установки різного роду енергозберігаючого екологічно вигідного обладнання — сонячних батарей, нагрівачів з підвищеною енерговіддачею, як газових, так і електричних. На їх придбання громадяни отримують пільгові кредити. Що стосується нового житла, то починаючи з 2008 року кожен проект площею понад 1000 квадратних метрів повинен відповідати новим вимогам теплоізоляції. Інакше його не приймають і відправляють на доопрацювання.

Фінляндія

Все частіше новий фінський будинок черпає енергію як міфологічний Антей — від Землі. Адже в умовах Фінляндії на глибині 200 метрів температура може доходити до +10 градусів. Фінські скелі — як гігантські радіатори: влітку вони накопичують тепло, а взимку віддають.

У фінських будинках встановлюють спеціальний пристрій — тепловий насос. Коштує він, звичайно, недешево, зате окупається за 5-7 років і дозволяє економити від 30 і вище відсотків електроенергії. Не дивно, що такі цифри спокушають і власників старих будинків переобладнати свої житла.

Фіни змусили працювати на себе навіть навколишнє повітря — уявіть собі холодильник, вивернутий навиворіт, де холодна частина на вулиці, а нагрівальна система з циркулюючою спеціальною речовиною — в приміщенні. При морозах до -25 ˚C це працює прекрасно: витративши на роботу 1 кВт електроенергії, тепловий насос виробить до 2 і навіть 5 кВт тепла.

Такий «теплий» холодильник, а точніше кондиціонер, ефективний для невеликих будинків — не більше 120 метрів житлової площі. Зате для малих будинків це справжня знахідка: не треба бурити землю і встановлювати дороге обладнання: всі витрати не більше 2000-3000 євро.

Загрузка ...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: