Приїхала до рідних на цвинтар і була обурена тим, що пишуть на надгробках

Я живу вже понад 20 років у Польщі. Переїхали ще в дитинстві з батьками. Та от, коли війн почалась вирішили провідати бабусю, яка живе сама у селі. Ми поїхали на мою маленьку Батьківщину, на Житомирщину. Перед від’їздом вирішили поїхати на цвинтар, помолитись до моїх прабабусі та дідуся. Приїхала до рідних на цвинтар і була обурена тим, що пишуть на надгробках.

На більшості з них були написані не просто імена та дати народження і смерті померлих, а ще й їхні життєві досягнення, хобі, особливості характеру, а навіть і прикмети. Якось так:

Тут спочиває Ковальчук Олександр Іванович 1956-2022 Любив грати в шахи, слухати рок-музику і дивитися футбол. Був чесним, працьовитим і доброзичливим. Мав сиве волосся, сині очі і гарний почуття гумору.

Або так:

Тут спочиває Петренко Марія Петрівна 1947-2021 Була вчителем математики, захоплювалася вишивкою і кулінарією. Виховала трьох дітей і семеро онуків. Мала кучеряве руде волосся, зелені очі і чарівну посмішку.

Я не могла зрозуміти, навіщо люди пишуть такі речі на надгробках. Чи не достатньо просто згадати ім’я та дати померлого? Чи не повинна його пам’ять жити в серцях родичів і друзів, а не на каменях? Чи не є це способом показати свою гордість або заздрощі? Чи не ображає це тих, хто не мав таких досягнень або особливостей?

Я запитала свою бабу про це. Вона посміхнулася і сказала:

Пошепки

– Донечко, ти не розумієш. Це не просто надгробки. Це символи. Символи життя, любові і поваги до померлих. Символи того, що вони були не просто людьми, а особистостями. Символи того, що вони залишили слід у цьому світі. Символи того, що вони живуть у наших серцях.

– Але чому саме так? – запитала я.

– Бо так заведено. Бо так у нас з давніх-давен. Тому й інші продовжують так писати. Зберігають пам’ять про себе, – відповіла бабця.

Я подумала про це. Може вона права. Може я просто не звикла до такого способу вшановувати померлих. Може я просто не розумію сенсу цих символів.

Але все одно мені здалося дивним і незручним читати такі написи на надгробках. Я вирішила, що коли я помру, я хочу мати простий надгробок з моїм ім’ям і датами. Без жодних символів.

А у вас заведено писати так на надгробках?

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Viktoria
Adblock
detector