Швидка психіатрична допомога в Україні: де працюють бригади і кому вже допомогли

Швидка психіатрична допомога – в Україні реалізовують проєкт для людей із психічними захворюваннями. 7 мобільних бригад приїжджають до підопічних, які пройшли стаціонарне лікування, щоби допомогти адаптуватися вдома, оформити пенсію, купити ліки або знайти посильний підробіток. Це ініціатива Всесвітньої організації охорони здоров’я – такий супровід уже добре проявив себе в багатьох європейських країнах. Але вже влітку такі команди мають з’явитися по всій країні, про це йдеться в ТСН.

Юркові – 39 років. Він зі Сміли. Найбільше він любить ловити рибу та допомагає батькам по господарству. Іноді його життя стає особливо складним і тоді він малює. Жити звичайним життям періодично заважає психічне захворювання. В такі моменти важко і самому Юркові, і його мамі.

“Ночами не спить, бродить. Стає роздратованим, перестає їсти, п’є одну воду. Не спілкується. Рідних сприймає як ворогів”, – розповідає жінка.

Під час загострень Юру привозили до обласної психіатричної лікарні, яка ще минулого року була розрахована на 750 місць, на тепер їх залишилося 500.

Кількість ліжок у Черкаській обласній психіатричній лікарні постійно скорочують, але це не означає, що пацієнти повністю одужали.

Аби допомогти людям, які пройшли курс лікування і не мають потреби перебувати під постійним наглядом, тут проводять експеримент. Створили – мультидисциплінарну команду. Це офіційна назва, а насправді – це психіатр, медична сестра, психолог та соціальна працівниця. Їхнє завдання допомогти людині адаптуватися.

“В нас немає специфічної медичної форми. Ми ходимо у звичайному, цивільному. Зовні, іноді спілкування з пацієнтами може виглядати, як звичайна бесіда знайомих людей”, – пояснює психіатриня смілянської мобільної бригади Наталя Губар. 

Ця бригада опікується Юрком та ще 15 підопічними.

“В основному, ті пацієнти, які в нас в сервісі, з діагнозом депресія. В них скарги на поганий настрій, самопочуття, що нічого не хочеться робити”, – розповідає психологиня Юлія Дем’яненко.

“Хочуть працювати, можливо вони і не офіційно працевлаштовуються, ну так, тимчасовими підробітками заробляють собі на життя. Ну так, пенсію оформляємо їм по інвалідності”, – зазначає соціальна працівниця Наталія Даниленко.

Бригада не замінить стаціонарне лікування, працюють з підопічним до кризи, до пацієнтів у гострому стані бригада не виїжджає, а звертається до “швидкої”, поліції і орієнтує – потрібна допомога.

Вже від липня гроші на мобільні групи буде давати Національна служба здоров’я – до ініціативи хочуть приєднатися 96 лікарень.

“Зараз відбувається процес контрактування медичних закладів. Цей пакет можуть отримати ті медичні заклади, які мають і стаціонарну допомогу пацієнтам. Тобто людина пролікувалась в стаціонарі, потім вона вже йде до дому. Її немає потреби довго тримати”, – говорить директорка департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко.

Смілянська група тим часом приїжджає в гості до Юрка – провідати, і спитати, як справи. Вони вже добре знайомі. Допомогли чоловіку влаштуватися на роботу. Юрина мама радіє – син не був у лікарні вже понад рік. 

Сам Юра погодився поспілкуватися із журналістами, аби люди побачили – він хороший і працьовитий. Просто іноді йому, як і тисячам інших людей, дуже потрібна допомога і небайдужість. 

U2

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Adblock
detector