“В українській хаті не було підлоги” та інші цікаві факти про традиційну українську оселю

Українська хата за останні століття зазнала значних змін, в давнину це були приземкуваті землянки, які згодом перетворилися в чепурну оселю, яка стала відомою на увесь світ: білі стінки з квітковим розписом, рушники на покуті та вишневі садки. Навколо неймовірні запашні аромати рути та м’яти. Оселя для українця символізувала все життя, а кожна деталь була наділена певним сенсом. 

Долівка

Підлога в цих хатинах була зазвичай глиняною, також з цього матеріалу були і стіни, які покривали вапном, також глиною вкривалися простінки та стеля. 

До початку XX ст. в українських хатинах переважала глиняна долівка, яку робили з червоної глини та коров’яку свіжого. Потім цю покрівлю змащували щосуботи спеціальним розчином. Як тільки він висихав, зверху все покривали ароматним різнотрав’ям. Найпоширенішими травами були татарське зілля, м’ята, чебрець тощо. Завдяки такому засобу оселя накопичувалася приємним запахом різноманітних трав.

Освітлювали житло різноманітні посвіти та лучинки, які переважно поміщали навпроти печі. Підлогу відділялися спеціальним рівним шаром сажі в 3-4 см.

Трійця

Для українців число «3» володіє магічним значенням, його можна прослідковувати у різних аспектах життя. Навіть мазанка ділилася вертикально на три частини, а кожна відігравала символічну роль:

– Верхній ярус житла –  символізує звязок оселі з небесами, вищими силами. Сволок вважався захисником житла від злих духів

– Елементи середнього ярусу – стіни, двері, вікна, простінки – символізує звязок вищих сил та підземного світу, саме тут відбувається спілкування людини з іншими світами, часто цей елемент житла наділявся різноманітними оберегами. 

– Нижній ярус — долівка, підпіччя, призьба — символізує єднання людини з природою та підземним світом.

Призьба

Невисокий,  земляний насип вздовж стін хати знадвору, зовнішня частина оселі, отримала назву призьба. Її також обмазували червоною глиною, адже ця частина домівки символізувала силу вогню, яка очищує житло від негативу. Для утеплення стін використовували загату. Призьба завжди була в чистоті, а ще вона часто утворювала замкнене коло навколо, щоб не впустити злі сили до хати. 

Німецький географ Йоган Георг Коль, перебуваючи в Україні 1838 року, писав:

“Українці живуть в охайних, завше підтримуваних у чистоті хатах, які начебто усміхаються до тебе. Господині не задовольняються тим, що кожної суботи миють їх, як це роблять голландці, але ще й раз на два тижні білять житло. Від того хати в Україні виглядають вельми чепурними, немовби свіжовибілене полотно.”

Вам подобається українські хати?

U2
Загрузка ...

цікаво

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: