Все, що ми знали про Роксолану виявилось брехнею

Здається, що в Україні нема такої жінки, яка б нічого не чула про видатну Хюррем Султан або ж переглядала такі серіали, як “Величне століття” або ж “Роксолана”. 

Однак, кожна історична постать має свої секрети та міфи. Отож, сьогодні ми розвінчаємо всю брехню та вигадки, пов’язані з видатною українкою – Анастасією Лісовською або ж Хюррем Султан.

Міф перший – прізвище Лісовська:

Європейські посли — фламандець Ож’є Гіслен де Бусбек, венеційці П’єтро Брагадіно та Даніелло Людовічі — зазначали, що Хюррем була українкою. 

Однак, дівчина, яка народилася у родині українського православного священник і була для шляхти холопкою, не могла мати польського прізвища “Лісовська”. На землях Західної України у 16 столітті вживалися здебільшого прізвиська, що закінчувалися на -енко. Тобто, прізвище мало б писатися та читатися “Лісовенко”.

Міф другий – місце народження: 

Польський поет Мауріцій Гославський у поемі “Поділля” (1827 рік) написав:

«Ось та Роксоланка,

Що то трясла цілим Сходом,

Була наша подолянка

З Чемерівців родом».

Також про це згадує Михайло Орловський у праці “Роксолана, або Анастасія Лісовська” (1882).

Можливо, виникла плутанина в історичних фактах, адже з того місця походила також ще одна видатна українка – Хатідже Турхан. Відомо, що вона була родом з Поділля.

Міф третій – ім’я Роксолана: 

Справжнє ім’я досі невідоме. У гаремі султана українка була названа по-перськи Хюррем, тобто “весела”, “радісна”. 

Ім’я Роксолана вигадав посол Священної Римської імперії у Стамбулі Ож’є Гіслен де Бусбек. Тоді посол орієнтувався на походженні жінки з українських земель. Тоді ця частина території належала Польському Королівстві та називалася Рутенією або ж Роксоланією.

Міф четвертий – патріотична душа та згадка про рідну Батьківщину:

Деякі історики вважають, що Роксолана дуже допомагала та дбала про Україну. Однак, у одному з листів знайшли таке повідомлення:

Хай допоможе Вам Аллах, щоб із своєю щасливою зіркою і царським знаменом здобували завжди перемоги над нікчемними й мерзенними невірними.

Зменшення набігів кримських татар на українські землі – це заслуга не Хюррем, а, власне, її чоловіка. Тоді Султан Сулейман уклав угоду з польським королем про перемир’я. 

Міф п’ятий – як коханий хотів урятувати Роксолану з полону:

Існує легенда, що в Україні Роксолана мала нареченого. Ба більше, він разом з гетьманом Дмитром Вишневецьким-Байдою ходив у похід її визволяти.

Пошепки

Однак, це черговий міф. Дівчина потрапила до полону у досить юному віці, тоді був 1520 рік. А сам гетьман вперше приїздить до Стамбулу аж у 1553 році. 

Міф шостий – неймовірна врода жінки:

Кажуть, що Роксолана вирізнялася красою. Однак, у листах до Султана вона писала: “прикладаю своє негарне обличчя до Ваших благословенних ніг”.

Як насправді виглядала Роксолана? На жаль, ми не можемо точно змалювати її зовнішність, адже тоді, за нормами Корану, жінок суворо забороняли малювати на картинах. 

Однак, на деяких картинах є спільні риси: руде волосся, білу шкіру обличчя, гостре підборіддя, світлі очі й довгастий із горбочком ніс.

Можливо, саме гострий розум допоміг завоювати кохання до великого Султана. Ось які вірші вона писала йому, коли Султан ходив у походи: 

Гей, ранковий вітерцю, ти султана про сум та муки сповісти,

Без нього вона — як соловейко в клітці, розкажи.

У розлуці немає ліків від душевного болю,

Ніхто не в силі зцілити від страждання, сповісти.

Десниця смутку її серце ранить гострою стрілою,

Мов флейта, вона стогне в розлуці з тобою, сповісти.

(переклад Олександри Шутко)

Міф сьомий – королівське походження жінки:

Існує певна легенда, що Роксолана була родом з багатої родини. Приписуючи дружині королівське походження, Султан намагався легітимізувати в очах польського монарха свій шлюб з Хюррем, яка не належала до шляхетного роду.

Грубо кажучи, Сулейман збрехав, щоб інші правителі не засуджували його, мовляв, “взяв шлюб зі звичайною жінкою”. 

Міф восьмий – турки пишаються нашою Султанкою:

Насправді турки дуже скептично та навіть негативно ставляться до Роксолани. І в них є на це дуже вагомі підстави: звинувачують у страті Мустафи, старшого сина султана Сулеймана.

А ще Роксолана ввела в “моду” жіноче правління – наступні 100 років матері та дружини султанів надто сильно втручалися в державну політику. Таким чином вони порушили священне правило всіх Султанів – жінці не місце в політиці!

Однак, ми пишаємося нашою українкою, яка здобула славу не тільки на теренах батьківщини, але й завоювала своїм розумом та красою весь світ! 

А ви знали про такі факти? 

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Daryna
Adblock
detector