Вся правда про Роксолану. Такого не напишуть в підручниках історії

Постать Роксолани оповита легендами. Та більшість з нас дізналися про улюбленицю турецького султана саме з телеекранів. Але усі ми розуміємо, що режисери прикрасили сюжет, а головну героїню зобразили такою, яка б сподобалась глядачеві.

Історик, кандидат мистецтвознавства Олександра Шутко провела ґрунтовне дослідження і написала кілька робіт “Роксолана: міфи й реалії”, “Листи Роксолани: любов та дипломатія”, а також роман “Хатідже Турхан”. Вона вишукувала відомості в турецьких архівах і завдяки цьому змогла розвінчати розповсюджені міфи.

Міф 1 – Ім’я Роксолана вигадали

Ім’я Роксолана вперше згадується в 1555 році в “Турецьких листах” посла Священної Римської імперії у Стамбулі Ож’є Гіслена де Бусбека. Він вигадав його, адже Роксоланією тоді називали українські землі в складі Польського Королівства. Її справжнє ім’я залишається загадкою, вона його приховувала, а в гаремі її називали Хюррем, тобто “радісна”.

Міф 2 – Її прізвище не Лісовська

А от прізвище Лісовська – фантазія українських письменників. Як і ім’я Настя. Утім, із записів європейських послів відомо, що Хюррем все ж була українкою. В 1596 році в доповідній канцлерові Великого Князівства Литовського Льву Сапезі згадується “попівна з Рогатина з народу русинського”. Згодом Станіслав Твердовський навіть написав про доньку попа поему.

Вдалося довідатись, що дівчина народилась в родині українського православного священника і не могла мати польського прізвища “Лісовська”.

Міф 3 про місце народження

Польський поет Мауріцій Гославський у своїй поемі писав, що Роксолана народилась на  Поділлі, а саме в Чемерівцях. Таку ж версію висунув краєзнавець Михайло Орловський. Та вочевидь автори переплутали Хюррем з Хатідже Турхан матір’ю та регентом  Мехмеда ІV. Вона й справді була з Поділля і навіть в 1673 році відвідала Хотин.

Міф 4 про походження

Письменник Бартоломей Зіморович свого часу висунув припущення, що Хюррем має королівське походження. Та ця версія зовсім не мала підстав. Тим паче, що Роксолана спочатку була звичайною наложницею в гаремі.

Пошепки

Міф 5 про козака, який був нареченим Хюррем

Українці з давніх-давен полюбляли все романтизувати. Тому й вигадали, що коханий з Рогатина намагався визволити Хюррем. І Наче б то навіть гетьман Дмитро Вишневецький-Байда в цьому допомагав. Та насправді дівчина потрапила в полон ще зовсім дитиною і ще не могла мати нареченого. Спочатку її виховували в палаці кримського хана. А з Вишневецьким дружина султана познайомилась пізніше, коли гетьман гостював у Стамбулі.

Міф 6 наче Роксолана підтримувала Україну

Є легенда, що за правління Сулеймана кримські татари й турки не здійснювали набігів на українські села. Та це був результат угоди султана з польським королем. Хюррем насправді заохочувала чоловіка нищити невірних. 

Міф 7 про неземну красу

Заведено вважати, що Сулейман обрав Хюррем з-поміж інших саме через її вроду. Посли ж її описують, як милу з делікатною статурою. Красунею в гаремі вважали першу дружину султана Махідевран. А всі портрети, які існують художники малювали з описів, адже зображати з натури – просто не мали права. Єдині риси, які можна вважати правдивими – руде волосся, білу шкіру, гостре підборіддя і досить довгий ніс.

Хюррем не була красунею, але вражала розумом. Вона досконало вивчила турецьку і навіть писала вірші. Турків вражало те, як Сулейман кохав українку, вони вважали її чаклункою.

Міф 8 – турки шанують Хюррем

На відміну від українців, турки не надто полюбляли Хюррем. Вони вважали її винною у багатьох змовах, зокрема страті старшого сина султана. А також османи вважали, що саме українка започаткувала “Жіночий султанат”, який панував у державі понад 100 років, а це суперечить політиці ісламської країни.

Хай би якою не зображала Роксолану історія, та незмінним є одне – вона була визначною постаттю і суттєво вплинула на політику Османської імперії.

А вам подобається Хюррем? Якою її уявляєте? 

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

IrynaS
Adblock
detector