Я вчителька з 20-літнім стажем, та коли побачила, як працюють мої фінські колеги – вкрай здивувалась

В українській школі я пропрацювала майже 20 років, викладала географію. Так склалось, що коли почалась війна мені із дітьми довелося виїхати за кордон. Ми багато чули про високий рівень життя в Фінляндії, тому обрали саме цю країну. 

Нам відразу все сподобалось. Адаптація минула досить швидко. Вже за два тижні мої діти пішли до фінської школи. І скажу відразу – саме тамтешня система освіти вразила мене. Звичайно, я очікувала, що наша школа відрізняється від європейської. Але ж не на стільки.

Найбільше вражає те, що діти обожнюють навчання. Вони охоче поспішають на заняття. Фінська освіта вирізняється поступовістю у навчанні. Спочатку дитина має незначні навантаження. З кожним роком завдань дедалі більше. Загалом є дев’ять класів. В десятий йдуть лише ті, хто прагне покращити знання та оцінки.

“Лукіо” – називають фінальну стадію навчання, та вона дає можливість згодом здобути академічну освіту.

Якщо вас зацікавила ця історія – шукайте більше статей з психології за посиланням – https://t.me/+On4TH8CvEjplMjA6

Успішність фінської школи ґрунтується на семи принципах:

1. Рівність. У фінській школі усі мають рівні права – вчителі, діти, батьки. Вчитель не прагне бути більш значущим, аніж учень. Він ніколи не принизить учня, навіть якщо той має посередні розумові здібності. Педагог немає улюблених учнів, нікого не вирізняє. Немає важливіших дисциплін, усім предметам приділяється однакова увага.

2. Доступність. Школа в Фінляндії безкоштовна. Навіть якщо дитина живе далеко – проїзд на шкільному автобусі також безоплатний. Батькам не треба нічого купувати. Підручники, зошити, необхідні канцтовари та навіть рюкзаки видаються державою. Необхідну техніку – ноутбуки й планшети учень отримує просто так.

Пошепки

3. Індивідуальний підхід. Вчитель намагається віднайти “ключик” до кожної дитини. Навіть спеціально підбирає завдання, враховуючи особливості й здібності кожного учня. Після уроків кожен охочий може відвідувати факультативи, які самотужки обере.

4. Практичне навчання. Дітей у фінських школах вчать жити та використовувати науку у повсякденному житті. В школах немає контрольних, учнів не примушують зазубрювати матеріал.

5. Довіра. Для фінів надзвичайно важливо, аби діти довіряли викладачам. Крім того, вони переймаються, аби вчителі могли спокійно працювати. Тож не влаштовують їм постійні перевірки й курси підвищення кваліфікації.

6. Свобода. Якщо учень втрачає інтерес до предмета – ніхто не примушує його вчити. Вчитель намагається зацікавити дитину.

7. Самостійність. Фіни вчать дітей самотужки справлятися з навчанням. Батьки не мають в усьому їм допомагати. Учні усвідомлюють всю відповідальність. 

Цілком вірогідно, що далеко не всім вітчизняним освітянам сподобається фінська система освіти. Та слід зауважити, що дослідження авторитетної організації PISA доводять, що рівень знань фінських учнів найвищий у світі. Вони полюбляють читати, мають надзвичайно високі показники з математики та природничих наук.

Тож, вірогідно, нашій школі є що запозичити у фінських освітян.  Принаймні слід поцікавитись, в чому саме секрет їхнього успіху.

А що ви думаєте про нашу систему освіти? Вона краща за фінську?

Більше цікавих та корисних статей з психології шукайте тут – https://t.me/+ip4OLY7feqc1OTQy

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

IrynaS
Adblock
detector