Як правильно робити запаси на “чорний день”?

Живемо у досить дивний час – ніколи не знаєш, яким буде завтрашній день. 

От і я вирішила тепер з холодним розумом та правильним розподілом купувати деякі продукти. Не зрозумійте мене не правильно, я не хочу сіяти паніку. Але ще моя покійна бабуся казала, що треба завжди робити запаси на “чорний день”. 

Тож хочу поділитися з господинями своїм списком на запаси продуктів – може знайду однодумців або ще хтось розповість про інші методи?

По-перше, завжди купую крупи. Вони мають великим термін зберігання, якщо їх зберігати у правильному місці. Тримаю їх у шафці, в герметично запакованих посудинах з міцними кришками, щоб жодна зараза не пролізла. Тому рекомендую зробити такі невеличкі запаси з гречки, сочевиці, пшона та ще манки або ж вівсянки.

Замість цукру – мед. Це ж натуральний продукт, наше виробництво! Тим паче, у ньому багато корисних елементів. А ще дешевший за цукор у декілька разів. І взагалі, у меду нема терміну зберігання, може хоч 10 років простояти! 

Пошепки

Консерви – найкращий спосіб зберігання. Тому я купила декілька баночок тушонки, рибки. Але, будь ласка, перевіряйте уважно дату пакування та умови зберігання – якщо кришка вже надулася, то продукт протермінований та може бути навіть небезпечним для вашого здоров’я! 

А ще я замінила звичайну олію на кокосове масло. Так, воно дорожче, але зате можна зберігати у холодному місці та кокос не втратить свої корисні властивості. Тому рекомендую взяти до уваги! 

І на останок – горіхи. У них багато корисних елементів та можна додавати до різних салатів чи вівсянки, наприклад. Горіхи дуже калорійні, тому швидко наситять ваш шлунок. Однак, краще їх зберігати у шкаралупі, адже так міль чи інша гидота не зіпсує вам запаси.

А який у Вас список на “чорний день”? 

Напишіть нам в коментарях у Facebook!

Daryna
Adblock
detector