Як склалася доля акторів, що знялися в популярному фільмі «Довга дорога в дюнах»

Приголомшливий фільм «Довга дорога в дюнах» оповідає про НЕ легкий період в історії Латвії з 1939 по 1970 роки. На тлі соціальних перетворень чітко простежується любовно-романтична сюжетна лінія. Незважаючи на суворі життєві випробування, люблячі серця все-таки з’єднуються знову.

Завдяки прекрасному акторському ансамблю ця картина і сьогодні, через 37 років після виходу на телевізійний екран, притягує до себе увагу глядачів усіх вікових категорій. Про долю тих, хто створив образи героїв, піде мова в цій статті.

Юозас Кіселюс (Артур Банга)

Головну роль сина рибалки Артур Банги зіграв кіноактор Юозас Кіселюс. В юності він збирався присвятити себе лісництву, але потім передумав і подав документи в Вільнюську консерваторію на акторське відділення.

Ставши дипломованим артистом, грав на сцені Литовського Театру драми, а в 1977 році вперше знявся в картині з назвою «Ціну смерті запитай у мертвих» і відразу в головній ролі.

Однак всесоюзною знаменитістю Кіселюс став після виходу на екрани фільму «Довга дорога в дюнах». Потім актор знявся ще в декількох кінострічках, серед яких «Вовки в зоні» «Грядуще століття», «Адвокат». Його герої завжди чесні і порядні люди.

Здоров’я актора похитнулося в «лихі 90-ті». Позначилися застій в роботі, безгрошів’я, постійне занепокоєння. При обстеженні лікарі поставили невтішний діагноз — порок серця. Розрив аорти стався 10 травня 1991 року і 41-річного актора не стало.

Ліліта Озоліня (Марта Озолс)

В кінці 80-х Ліліта Озоліня була досить відомою в Латвії. Ріст її популярності почався в 1967 році. Саме тоді Алоїз Бренч, який в цей час викладав в студії кіноактора, зняв 20-річну Ліліту у своїй художній кінокартині «Коли дощ і вітер стукають у вікно». Цікаво те, що в той момент вона була студенткою медучилища і збиралася стати лікарем, але знаменитий в майбутньому режисер порадив їй йти вчитися акторській професії, що вона і зробила.

До ролі Марти Озоліня йшла майже 14 років, і за плечима були досить успішні роботи в сімнадцяти картинах. Але такого приголомшливого успіху вона ще не відчувала. Романтичний образ красуні Марти, яка страждає, але все-таки знайшла своє щастя, із захопленням був сприйнятий мільйонами телеглядачів.

Наступні її ролі в кіноіндустрії практично не запам’яталися, крім Єви в «Подвійному капкані» все того ж Алоїза Бренч.

Сьогодні Ліліта вже не знімається. Іноді вона засідає в журі і оцінює молодих акторів. Її дочка Ліліана працює на латвійському ТV. Сімейні таємниці не випускає за поріг квартири і живе за принципом «Мій дім — моя фортеця». Актрисі 71 рік.

Ромуалдас Раманаускас (Ріхард Лосберг)

Литовський кіноактор Ромуалдас Раманаускас знявся в ролі місцевого фабриканта Ріхарда Лосберга, згодом активно співпрацював з гітлерівцями. За фільмом він безмежно любив Марту. Але, навіть одружившись з нею, не зазнав відповідних почуттів з її боку.

Актор блискуче грає цю роль, свідомо негативну, і, тим не менш, іноді викликає співчуття і навіть симпатію.

Він і його друг Юозас Кіселюс вчилися на одному курсі Вільнюської консерваторії. Так вийшло, що один грав позитивні ролі, а інший — негативні.

Ромуалдас двадцять років служив в Литовському народному драматичному театрі, знімався в кіно. Були ще помітні ролі у фільмах «Фаворит», «Багач, бідняк», але успіху «Довгих дороги в дюнах» вони не перевершили.

З 2009 року актор не знімається. Живе в своєму будиночку на хуторі біля Вільнюса, пише статті, записує аудіокниги. Син Рокас, копія батька, був одружений на Тетяні Лютаєвій — зірці «Гардемаринів». Зараз Ромуалдасу Раманаускасу 68 років.

Едуард Павулс (Якоб Озолс, батько Марти)

Цей популярний латвійський кіноактор створив образ Якоба Озолс будучи відомим на всю країну. Павулс тридцять п’ять років служив вірою і правдою в акторській студії при ХАТ імені Яна Райніса.

Кінокар’єра артиста пішла вгору в далекому 1957 році, коли він знявся в художніх фільмах «Син рибалки» (Оскар за головну роль) і «Після шторму». Трохи пізніше пішли «Приборкувачі велосипедів», «Слуги диявола», «Подвійний капкан», «Стріли Робін Гуда». Але саме кінострічка «Довга дорога в дюнах» принесла йому заслужений успіх. Персонаж Павулс фігура неоднозначна: він викликає і неприязнь, і співчуття. У період перетворень непросто було втриматися «на плаву», і його герой був одним з тих, хто цього зробити не зміг.

Едуард Карлович Павулс покинув цей світ в липні 2006 року в віці 77 років.

Іван Рижов (дід Митяй)

Дід Митяй — господар хати в сибірському селі, який дав притулок Марті. Зустрів її насторожено і з побоюванням, але потім «відтанув» і розкрив всю широту своєї душі.

Найстаршим учасником знімального процесу був Іван Петрович Рижов: йому на ту пору виповнилося 68 років. Актор вже давно став широко відомий і улюблений глядацькою аудиторією. Уже в середині 30-х років, закінчивши акторське училище, він почав працювати в Театрі Революції.

Фільмографія актора починається в 1939 році, а закінчується в 1995. Іван Рижов знявся більш ніж в 140 картинах, найбільш відомими стали «Тіні зникають опівдні» (Андрон), «Циган» (директор конезаводу), «Велика перерва» (начальник відділення міліції ), «Калина червона» (батько Люби).

Він помер у віці 91 року в результаті великої втрати крові через халатність лікарів, які не встигли вчасно перев’язати йому рану, хоча він перебував у лікарні. Фатальну травму артист отримав, коли втратив свідомість, і порізався об скло. Персонал навіть не впізнав в ньому іменитого актора.

Любов Соколова (Онисія)

Роль Онисії, дружини діда Мітяя, виконала блискуча актриса радянського і російського кіно Любов Соколова, яка знялася майже в 400 кінострічках.

Вперше вона виступила в образі колгоспниці Варвари в знаменитій кінострічці «Повість про справжню людину в далекому 1948 році. Потім пропозиції посипалися одна за іншою: «Доживемо до понеділка» (мати недбайливого учня), «Джентльмени удачі» (завідуюча дитсадком), «Бережися автомобіля» (суддя), «Пічки-лавочки» (провідниця) і багато-багато інших. Загалом ролі невеликі, але запам’ятовуються надовго.

Так було і з роллю Онисії, простої жінки з глухого тайгового села. Теплом і турботою оточила вона Марту, зігріла її багатостраждальну душу.

Любов Соколова була одружена з Георгієм Данелія. Її не стало 6 червня 2001 року (79 років).

Людмила Чурсіна (Катерина)

Ще одна жіноча роль — бригадира Катерини — дісталася неповторній Людмилі Чурсиній. Неприязне спочатку ставлення до «засланої німкені» змінюється дружньою участю. Саме Катерина знайшла в засніженій тайзі синочка Марти Едгара, який заблукав. 

До початку зйомок актриса була вже знаменита і затребувана. Її дебютною стала картина з назвою «Коли дерева були великими» (перша сільська красуня Зоя), а потім пішли «Донська повість», «Віринея», «Журавушка», «Угрюм-ріка» (Анфіса), «Любов Ярова» і «Олеся». Всі ролі були головні і виконані з блиском.

В даний час 77-річна Людмила Чурсіна грає в театрі і продовжує зніматися в кіно.

Загрузка ...

цікаво

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: