Житель села 20 років рятує ведмежат, він випустив в природу понад 200 ведмедів

83 роки тому народилася людина, завдяки якій став можливий порятунок ведмежат, що залишилися без матері — Валентин Сергійович Пажетнов, або, як він сам себе називає: дідусь Валя!

Валентин Сергійович присвятив не один десяток років вивченню бурого ведмедя, провівши більшу частину життя в лісі, написав і видав наукові роботи, присвячені цьому виду, в тому числі і методику вирощування ведмежат-сиріт для подальшого їх випуску в природне середовище.

У Валентина Сергійовича безліч регалій — він і доктор біологічних наук, і заслужений еколог.

«У ведмедів така природа — якщо барлозі загрожує небезпека, то ведмедиця кидає своїх дитинчат і тікає. Більше у своє житло вона ніколи не повертається, тому що відчуває — людина вже знає, де її чекати. Це спосіб виживання — якщо вона втекла, то в цьому році у неї знову з’явиться шанс дати потомство», — розповідає Сергій Пажетнов.

Знайомитися близько з людиною тварині заборонено. Під час годування — строгий дрес-код: звір не повинен запам’ятати запах «годувальника». Саме ця частина завдання найважча. Для цього Пажетнов використовує спеціальний одяг — бляклу зелену уніформу — і ніяких парфумів, ведмідь не повинен звикати до запаху людини-годувальника.

При всій любові і турботі про своїх вихованців контакти з ведмежатами Пажетнов намагається мінімізувати — це і є одна з головних особливостей програми реабілітації диких тварин. «У нас не зоопарк, ведмежата повинні залишатися дикими і ні в якому разі не звикати до людини, інакше в дикій природі їм не вижити», — розповідає Сергій Пажетнов.

Ведмедям не дають ні м’ясних добавок, ні солодкого: звір не повинен знати, що у людей можна поживитися калорійною їжею. Пізніше хижак повинен сам захотіти піти в ліс на пошуки більш смачного корму.

Сім’я Пажетнових в середньому виходжує від восьми до десяти осиротілих ведмежат на рік. Коли вони стають досить міцними, їх випускають назад у ліс.

Присвятивши життя порятунку ведмежат, чоловіку вдалося вивчити головний урок для себе. «Природа — вона правдива, вона не терпить брехні, в ній все просто і по-чесному. Напевно, це головне, що я зрозумів за своє життя», — зазначив він.

Пажетнов на пенсії вирішив поділитися казкою і з багатьма іншими — влітку до них на біостанцію приїжджають діти, які відпочивають в селі, як в літньому таборі, і паралельно навчаються культурі спілкування з природою. Також Валентин Сергійович захопився колекціонуванням фігурок ведмедів.

А вам сподобалася історія?

Lida
Загрузка ...

цікаво

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: