Зібрали щедрий урожай часнику? І не знаєте, що далі робити з грядками, де він ріс? Не поспішайте його засипати землею, адже є овочі, які ну дуже полюбляють “місця” часнику.
У часнику є один великий плюс – він багатий на фітонциди. Це такі речовини, які постійно борються зі шкідниками та різними бактеріями.
Після збору часнику фітонциди залишаються на грядці надовго. Тому сміливо саджайте у грядки ці овочі:
- петрушку і кріп;
- салат, руколу, шпинат;
- селеру.
- скоростиглі редис або огірки, а ще пекінську капусту.
Однак, уникайте ріпчастої цибулі, порею, черемші. Вони з того ж сімейства, що і часник, тому можуть не дуже прижитися на грядці.
У серпні можна посіяти редьку – наприклад, чорну або дайкон. Або ж сидератами, наприклад, гірчицею, ріпаком, фацелією. Їх можна залишити до весни, і вони послужать прекрасним добривом.
Ще грядку після часнику любить полуниця. Часникові фітонциди в ґрунті будуть гальмувати ріст шкідливих бактерій і захищати ягоду від різного роду шкідників. Наприклад, такій полуниці не страшна сіра гниль, а сама ягода виросте великою і дасть щедрий урожай.
Варто пам’ятати, що часник на одній і тій же грядці можна вирощувати тільки два роки поспіль. Потім він почне хворіти і перестане давати урожай!